Почетна / Вести Свет (page 4)

Вести Свет

Паника вo Солун, има токсични банани

Токсични банани предизвикаа вознемиреност меѓу жителите на Солун, откако властите утврдиле дека на пазарите во градот трговците ги прскале бананите со забранети пестициди за побрзо да созреат, пишува списанието „Епикера“.

Прочитај повеќе

Србите љубоморни на македонските цени

Буџетот на македонските и на словенечките граѓани лани најмалку бил погоден од поскапувањето на храната споредено со другите земји од поранешна Југославија. Најлошо поминале Србите, каде што цените на храната скокнале најмногу, а веднаш зад нив се Хрватите и Црногорците, покажува споредбената регионална статистика.

Прочитај повеќе

А ова е вашиот пазар без пчели

Минатата зима исчезнаа 31,1% од сите колонии на пчели во САД, а проблемот со зголемената смртност на пчелите трае веќе 6 години. Еден од најголемите супермаркети за здрава храна во САД, Whole Foods, одлучи најдиректно да им претстави на своите купувачи што всушност би се случило ако ги снема пчелите. …

Прочитај повеќе

Компаниите ја поддржаа кампањата “Мисли.Јади.Заштеди”

Податоците на Организацијата на храна и земјоделство на ОН, покажуваат дека секој шести човек во светот заминува на спиење гладен, додека пак секој ден повеќе од 20 илјади деца помали од пет години умираат од глад.

Прочитај повеќе

Јагнешкото поевтино од пилешкото

Килограм јагнешко на светските берзи, според просечните цени, чини 1,7 евра, додека цената на пилешко месо на големо изнесува 1,75 евра за килограм. Драстичен пад на цената има и на македонскиот пазар, на којшто килограм јагнешко жива мера од прва класа чини од 145 до 170 денари, додека лани чинеше …

Прочитај повеќе

Сѐ помалку Македонци берат цреши во Грција

Сѐ помалку Македонци берат цреши во Северна Грција иако бројот на македонските државјани што работат во тамошните овошни насади во минатото бил многу голем. Работата што некогаш ја работеле Македонците сега преминува во рацете на албанските државјани.

Прочитај повеќе