Почетна / Занимливости

Занимливости

Градинарството смирува и ја намалува депресијата

Градинарството е добро за вас, покажа ново истражување кое откри дека може да ја подобри самопочитта, да ја смири нервозата и да ја намали депресијата. Истражувачите од универзитетите Вестминстер и Есекс испитуваа 270 градинари и луѓе кои не се занимаваат со градинарство со цел да ги опишат нивните чувства пред …

Прочитај повеќе

“Боинг” го претвора тутунот во гориво

Американскиот производител на авиони Боинг соопшти вчера дека со компанијата Саут Африкан ервејз” и со холандската фирма за производство на биогориво СкајНРГ” се работи на претворање на зрна тутун во гориво за авиони.

Прочитај повеќе

Прекрасни креации од разнобојни растенија

Интернационалниот натпревар во хортикултурна уметност кој се одржува во Монтреал, Канада е вистинско уживање за артистичките души и љубители на природата. Настанот има натпреварувачки карактер, а опфаќа креирање и монтирање на живи уметнички дела од растенија со листови во разни бои.

Прочитај повеќе

Назад на почетокот (видео)

Ова кратко видео прикажува како една семејна фарма се претвора во голема фабрика за производство, но самиот фармер не е задоволен од тоа што се прави со природата и воопшто со светот, и решава да се врати кон почетната фаза, односно

Прочитај повеќе