Почетна / Занимливости (page 3)

Занимливости

Ова се најубавите села на светот

Колкупати сте посакале да заминете  неколку дена на некое мирно и чисто место, каде ќе можете да се посветите на природната средина околу вас, уживајќи во миризбата на цвеќињата, дишејќи чист воздух и заборавајќи го стресот?

Прочитај повеќе

Најскапото сирење во светот се произведува во Србија и чини 1300 евра

Специјалниот природен резерват Zasavici во близина на Белград успеа да влезе во ексклузивната гастрономска карта на светот, а притоа и добро да заработи. Тука се произведува најскапото сирење во светот кое чини околу 1273 евра евра по килограм.

Прочитај повеќе

Земјоделството и љубовта

Уште од античко време храната цврсто била поврзувана со сексот бидејќи со нејзина помош се зголемува сексуалната издржливост и се подобрува либидото. Целерот, авокадото, бананите, бадемите, смоквите, аспарагусот, чоколадото, јајцата и медот се само некои од афродизијаците кои ќе ви го подобрат сексуалниот живот.

Прочитај повеќе

Енергија од пченка

Во село Драгачица во петокот го одбележаа завршувањето на изградбата на првата електрана на биогас во западна Србија, а првата електрана во целата земја, која за производство на електрична енергија  ќе користи пченка.

Прочитај повеќе

Доаѓа безбоен Џек

Компанијата Џек Даниелс (Jack Daniel’s), позната дестилерија од сојузната држава Тенеси, за прв пат уште од времето на прохибицијата во САД презентира безбоен виски.

Прочитај повеќе

Агри.мк учествуваше на тренинг центар за обука на теми од областа на обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во ЦеПроСАРД

Агри.мк учествуваше на семинарот на тема: „Системско управување со енергија: Меѓународни добри пракси и стандарди„ и воведување на основните елементи на стандардот ISO 50001 – систем за управување со енергија

Прочитај повеќе