Почетна / Полјоделство

Полјоделство

Греано винце – лек за љубовните маки

Фестивалот Вино-Скоп, ќе се одржи по седми пат во главниот град, а годинава оваа традиционална манифестација ќе го слави пијалакот на боговите цели пет вечери и тоа од 16-ти до 20-ти октомври на плоштадот Македонија.

Прочитај повеќе

Чешка повлече хамбургери и ќофиња

По резултатите од тестовите на Чешката ветеринарна управа (СВС) која открила траги од коњска ДНК во говедски хамбургер со потекло од Полска и ќофтиња од говедско и свинско месо од Шведска, производите се стопирани и не се пуштаат во продажба.

Прочитај повеќе

Производителите задоволни и од цената и од приносите

Жетвата на оризот во велешко е при крај. Под оваа култура годинава беа посеани 120 хектари, а досега родот е собран од над 80 хектари. За собирање на родот ангажирани се петнаесетина комбајни и друга приклучна механизација.

Прочитај повеќе