Почетна / Занимливости (page 2)

Занимливости

Природните цветни розови теписи во Јапонија

Цвеќето шибаѕакура (shibazakura), поинаку наречено розов мов, расте многу близу до земјата во преубави нијанси на магента, розова и бела боја. Сезоната на ова цвеќе, која почнува од крајот на месец април до средината на мај, настапува по многу позното цутење на црешите и праските во Јапонија. За уживање во …

Прочитај повеќе

Тунел од вистерија

Оваа прекрасна градина го носи името „Кафачи Фуџи“ и се наоѓа Китакјуши, Јапонија на оддалеченост од 6 часа возење од Токио. Во оваа градина има 150 цветни растенија Вистерија во 20 различни видови.

Прочитај повеќе

Пеколен хамбургер само со потпис

Атомскиот хамбургер (Atomic Fallout burger) само изгледа како обичен хамбургер, но тој е толку зачинет што секој што сака да го проба мора најпрвин да потпише изјава со која потврдува дека нема да го тужи ресторанот во случај на некои здравствени проблеми пренесува Daily mail.

Прочитај повеќе

Јапонците открија антивирусни својства на пивото

Експертите од Јапонија утврдија дека една состојка на пивото може да штити од настинка, па и од некои посериозни детски заболувања. Истражувањето финансирано од пиварницата „Сапоро бруериз“ го направија научниците од универзитетот во Сапоро.

Прочитај повеќе

Секвоја стара 3200 години

Тие се едни од најголемите дрва во светот кои се простираат по должина на планинскиот венец на Сиера Невада. Фотографот Мајкл Николс помина две недели фотографирајќи го ова џиновско дрво.

Прочитај повеќе