Почетна / Занимливости / Природните цветни розови теписи во Јапонија

Природните цветни розови теписи во Јапонија

Цвеќето шибаѕакура (shibazakura), поинаку наречено розов мов, расте многу близу до земјата во преубави нијанси на магента, розова и бела боја. Сезоната на ова цвеќе, која почнува од крајот на месец април до средината на мај, настапува по многу позното цутење на црешите и праските во Јапонија.

За уживање во оваа природна цветна убавина, многу е популарно да се посетуваат фестивали на шибаѕакурата или пак паркови дизајнирани со ова цвеќе за да се видат различните шари направени со редење на цвеќињата според бојата. Едно од најубавите места за уживање во ова цвеќе е паркот  Хицуџијама, кој се наоѓа блиску до Чичибу во префектурата Сајтама.

Во периодот од април до мај цветаат околу 400.000 растенија шибаѕакура на ридот Хицуџијама, кои создаваат преубав тепих од розово, виолетово и бело.

 

 

 

 

Check Also

Задолжително купете една од овие билки за свеж воздух во домот

Колку и да се грижиме за хигиената во нашиот дом, во него сепак постојат отрови …