Почетна / Вести Свет / Македонското вино се продава во Вашингтон

Македонското вино се продава во Вашингтон

Четири видови македонско вино се продаваат во продавницата Мекартур на семејството Басин во Вашингтон, која е една од најстарите од ваков тип во градот и датира уште од 1957 ма та година, објави Гласот на Америка.

Во продавницата Мекартур се продаваат 5.000 видови на вино од 30-ина држави. Годишниот обрт на оваа продавница е 12 милиони долари.

Четириесет и четиригодишниот Џон Фитер, снабдувач и консултант за вина, во бизнисот е повеќе 20 години. Македонското вино го открил лани, на дегустација во Македонската амбасада во Вашингтон.

Грозјето е различно. Во вината се користи домашно македонско грозје од тоа поднебје и затоа вкусот е покомплексен од другите сорти. “Вранецот” е најбаран, поради неговата комплексност и длабочина на вкусот. Засега продавницата нуди само четири вина од Македонија, затоа што толкав број и се достапни”, вели Фитер.

Покрај “вранецот”, додава, муштериите може да купат и “жилавка”, “кратошија” и “ркацители”.
Најевтиното вино во продавницата чини неколку долари, но за оние со префинет вкус и ултрадлабок џеб, има и такво што се продава по 14.700 долари по шише. Најскапото вино во оваа продавница доаѓа од јужна Франција.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Маслиновото масло ќе поскапи за 30-40 отсто

Екстремна суша со месеци ја погодува Шпанија, додека на италијанските плантажи со маслинки се појавија …