Почетна / Вести / Денеска започнува пролетта

Денеска започнува пролетта

На северната хемисфера на Земјата денеска во 12 часот и две минути календарски почнува пролетта. Истовремено на јужната хемисфера настапува есента.

На северната хемисфера на Земјата денеска во 12 часот и две минути календарски почнува пролетта. Истовремено на јужната хемисфера настапува есента.

Пролетта ќе трае 92 дена односно до 21 јуни во 7 часот и 4 минути кога ќе почне летото.

Првиот пролетен ден ќе трае 12 часа и пет минути. Во Скопје Сонцето изгреа во пет часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути.

Според најавите на синоптичарите, денеска времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена облачност. Во југозападните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 13 до 19 степени.

Во Скопје слично време со температура до степени.

Check Also

Сковин ги исплати обврските кон лозарите пред истекот на законскиот рок

Во нашата редакција пристигна допис од една од најголемите винарски визби во Македонија – Сковин, …