Почетна / Вести Свет / Бугарија стана најголем одгледувач на лаванда во светот

Бугарија стана најголем одгледувач на лаванда во светот

Бугарија успеа за само неколку години да ~ го одземе на Франција лидерскотo место во светски рамки во одгледување лаванда и производство на масло од ова растение, објави парискиот весник „Фигаро“.

Во Долината на розите во Бугарија се наоѓаат и бугарските полиња со лаванда, на кои работат сезонски работници, методите на работа не се модерни, но тие можат да соберат дневно до 300 килограми цветови, кои потоа се дестилираат, се наведува во репортажата на весникот.

– Унгарија, Молдавија, поранешните југословенски републики, Украина, Kрим и Kина го прекинаа производството во последните 30 години и оставија с` на Бугарија – вели за „Фигаро“ Николај Ненов, експерт во бугарската Државна лабораторија за етерични масла. Бугарските производители на лавандино масло извезуваат околу 70 проценти од производството во Франција и не им продаваат само на француски козметички компании, туку и на француски производители на ова масло.

Во 2011 година Бугарија произведе 60 тони масло од лаванда, а годинава производителите се надеваат да дестилираат 120 тони, наведува „Фигаро“.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Маслиновото масло ќе поскапи за 30-40 отсто

Екстремна суша со месеци ја погодува Шпанија, додека на италијанските плантажи со маслинки се појавија …