Почетна / Вести Свет / Во Британија наместо јагнешко, продавале кучешко месо?

Во Британија наместо јагнешко, продавале кучешко месо?

Велика Британија ја тресе нов скандал. Резултатите од анализите на месото во шест лондонски ресторани што ги побара Би-Би-Си, ја вознемирија тамошната јавност.

Има сомнежи дека во јагнешкото кари има кучешко месо, пишува Индипендент.
Анализата покажала дека месото во јагнешкото кари, не е ниту пилешко, свинско, говедско, коњско или јарешко, туку се наведува дека би можело да станува збор за кучешко месо. Но, официјална потврда се уште нема. Освен тоа, откриено е дека јадењето кое се продава како производ од говедско месо, во себе има многу мал процент на говедско и дека главно содржи состојки од пилешко.
– Ова е застрашувачко. Ако не може да се идентификува од кое месо е направен производот, прашање е: Што е тоа? Од каде е увезено? Каде е заклано животното? Дали тоа месо е воопшто хигиенско исправно? Има ли во него некакви бактерии – ја прокоментира шокантната вест нутриционистот Сариндер Фил.
Слична ситуација се случи и во Шпанија кога е откриено дека месо од мртви кучиња е користено за производство на храна за домашни миленичиња. Минатата година биле анализирани 20 јагнешки кари од Западен Мидленд, за што се утврдило дека се филувании со говедско, свинско и пилешко. Во четири примероци на кари воопшто немало јагнешко месо-под богатиот и добро зачинет сос имало евтино говедско или пилешко месо.
Мака со месото имаат и жителите на Јужна Африка. Во тамошните месни преработки на чии амбалажи е назначено дека се работи само за говедско месо, се пронајдени и меса од магаре, свиња и бизон.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Маслиновото масло ќе поскапи за 30-40 отсто

Екстремна суша со месеци ја погодува Шпанија, додека на италијанските плантажи со маслинки се појавија …