Почетна / Вести Свет / Шверц на лук вреден 10 милиони евра

Шверц на лук вреден 10 милиони евра

Двајца британски државјани се осомничени дека шверцувале лук за најмалку 10 милиони евра. Станува збор за приближно милион килограми бел лук за кои не биле платени царински давачки од околу 1,5 милиони евра.

Против двајцата Британци е распишана потерница, при што се бара нивна екстрадиција во Шведска.

Белиот лук бил увезуван законски и без царина, од Кина во Норвешка. Потоа бил шверцуван понатаму преку Шведска на подрачјето на ЕУ, каде што има високи царнски давачки за увоз на бел лук.

– Станува збор за големи зделки, голем број товари со бел лук, вели обвинителот Томас Алстранд за шведскиот весник „Бохусленинген“.

Осомничените сторители се сопственици на претпријатие које е активно во Норвешка повеќе години.

За увоз на лук во ЕУ се плаќа царина од 9,6 проценти, или 1,2 евра за еден тон бел лук. Инаку, во Кина белиот лук се произведува ефтино и во големи количества. 

 Извор: http://kurir.mk/svet/vesti/98705-Sverc-na-luk-vreden-10-milioni-evra

Check Also

Маслиновото масло ќе поскапи за 30-40 отсто

Екстремна суша со месеци ја погодува Шпанија, додека на италијанските плантажи со маслинки се појавија …