Почетна / Здрава храна / 9 причина да јадеме тиква!

9 причина да јадеме тиква!

1. Тиквите имаат  антиоксидансни и анти воспалителни својства! Ова значи дека помага за целокупното здравје, намалување на стресот и при повреди на меките ткива!

 

2. Тиквата може да помогне во превенција на катаракта и дегенерација на очите бидејќи содржат витамин А.

3. Високото ниво на витамин С помага на имунолошкиот систем и го поттикнува производството на колаген со што помага кожата да го задржи својот сјај и еластичност.

4. Тиква е одличен извор на влакна кои помагаат во чистењето на организмот од токсини.

5. Тиквите својата портокалова боја ја добиваат од каротидите кои го спречуваат предвременото стареење и кардиоваскуларните болести.

6. Семките од тиква се богати со протеини и растителни  масни киселини, кои помагаат во регулирањето на нивото на холестерол, помагаат при заштита од артритис, ја одржуваат кожата здрава и ја подобруваат функцијата на мозокот.

7. Пулпата и семките се богати со магнезиум се потребни за коските и забите.

8. Тиква содржи многу калиум и цинк со што ја спречува појавата на кардиоваскуларни болести и хипертензија (висок крвен притисок). Цинкот е исто така одличен за имунолошкиот систем, кожата и плодноста.

9. Плодот содржи L триптофан, хемиско соединение што предизвикува чувство на благосостојба со што помага во лечење на депресијата на природен начин.

Check Also

Дуња – кралица на есенските овошја

Дуњата е овошје кое не случајно ја нарековме кралица на есенските овошја. Дуњите започнуваат да …