Почетна / Вести Македонија / Започнува ресенската берба на јаболка

Започнува ресенската берба на јаболка

Традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер“ со која се означува почетокот на берба на јаболкото, денеска започнува во Ресен.

Манифестацијата ќе се одржи на овошниот насад на Агроплод, а на чинот на откинувањето на првото јаболко ќе присуствува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

„Преспанскиот јаболкобер“ се одржува секоја година на празникот Крстовден.

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …