Почетна / Вести Македонија / Во струмичко почна откупот на зелката

Во струмичко почна откупот на зелката

Триесет и пет денари за килограм, толку им нудат откупувачите на земјоделците од струмичко за пролетната зелка.

Земјоделците велат дека цената е дoбра, но очекуваат оваа цена да се намали со зголемувањето на понудата на раната зелка.

Бидејќи минатиот месец имаше поплави во струмичко, можно е да има помали количини или да доцни бербата.

Извозот на пролетната зелка засега е насочен кон Русија. Со стасувањето на целото производство се очекува и пласирање на традиционалните пазари во земјите од регионот.

Извор: kurir.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …