Почетна / Вести Македонија / Швајцарија забранува увоз на живи свињи и свинско месо од неколку европски земји

Швајцарија забранува увоз на живи свињи и свинско месо од неколку европски земји

Швајцарија од денеска забранува увоз на живи свињи и производи од свинско месо од неколку европски земји, каде неодамна беа регистрирани случаи на африкански свински грип.

Одлуката се однесува на увоз на свинско месо од Бугарија, Романија, како и некои региони на Хрватска и Латвија.

Забраната се однесува на домашни и диви свињи, како и секаков вид на месни производи од тие животни.

Извор: kurir.mk

 

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …