Почетна / Вести Македонија / Спречен шверц на четири тони зеленчук од Македонија

Спречен шверц на четири тони зеленчук од Македонија

Царинските работници на граничниот премин „Терминал“ кај Прешево,спречила шверц на четири тони зеленчук, односно два тона домати и два тона лути пиперчиња.

Доматите и пиперчињата се откриени во камион кој ги транспортирал од Македонија во Србија, а увозник била фирма од Врање.

„Потврдено е дека станува збор за 2.015 килограми домати и 2.080 килограми лути пиперчиња наменети за пазарот во Белград. Стоката не беше пријавена, – потврдиле од Царинската управа за весникот Вечерње новости.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …