Почетна / Вести Македонија / Министерот Димоски во посета на Брисел

Министерот Димоски во посета на Брисел

Македонскиот министер за земјоделство, Љупчо Димоски, од вчера престојува во дводневна посета на Брисел, на покана на европратеникот и член на Европскиот совет на млади земјоделци (ЦЕЈА), Милан Звер.

За време на посетата министерот Димоски ќе се обрати на Третото издание на ЦЕЈА и на тркалезната маса на МЕП Младите фармери обезбедуваат одржлив развој за иднината на Европа”. “Целта на настанот е да овозможи отворена дискусија на прашањето за обновување на генерациите во европското земјоделство, во рамки на процесот на реформи на Заедничката земјоделска политика”, соопштија од Министерството за земјоделство.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …