Почетна / Вести Македонија / Силно невреме го зафати Прилеп, уништени големи површини тутун

Силно невреме го зафати Прилеп, уништени големи површини тутун

олемо невреме, проследено со силен ветер, дожд и град, попладнево зафати дел од Прилеп и општина Долнени, јавува дописникот на Канал 5 од Прилеп.

Според првичните информации, повеќе улици и подруми од куќи во градот се поплавени, а силниот ветер и градот уништи поголеми површини засадени со тутун и градинарски производи. Официјални информации за тоа колкави земјоделски површини се уништени нема.

Од УХМР звелат дека во Прилеп градот бил со големина од пченка до орев.

Извор:kurir.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …