Почетна / Вести Македонија / Сараќини: Засилена контрола на зелените пазари

Сараќини: Засилена контрола на зелените пазари

Во координација со повеќе институции Министерството за економија од вчера почна засилена контрола на сите зелени пазари во Македонија. Акцијата ќе трае наредните 10 дена.

– На сите што ќе продолжат да работат без да го почитуваат законот, им се закануваат казни и одземање на стоката во првата фаза. Во втората фаза, ќе бидат поднесени и кривични пријави – изјави министерот за економија, Ваљон Сараќини. Тој напомена дека до Министерството стигнуваат поплаки од граѓаните, но и од луѓето кои законски работат на пазарите за разлика од дивите продавачи.
– Во последно време се евидентирани многу диви пазарџии кои продаваат нелегално, на улица. Затоа почнуваме со засилени контроли. Активностите ги координиравме со Пазарната инспекција, општина Чаир, Град Скопје и МВР – информира Сараќини.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …