Почетна / Вести Македонија / Почна откупот на тутунот

Почна откупот на тутунот

Почна откупот на тутунот во Струмичко. Првите количини, околу 100 тони, се веќе преземени.

Производителите се задоволни од цената која достигна 150 денари за килограм. Според Станчо Андонов, претседател во здружението на тутунопроизводители Јака”, поголема динамика на откупот и зголемување на цената се очекува наредните денови.
– Како ретко досега, годинашниот откуп го почнуваме комплетно подготвени. Веќе се прецизирани датумите и количините што производителите треба да ги подготват и достават на откупните претпријатија – рече Андонов.

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …