Почетна / Вести Македонија / Пченицата ќе се откупува за 14 денари по килограм

Пченицата ќе се откупува за 14 денари по килограм

Денес во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се оддржа состанок со претставници на мелничко пекарската индустрија и со производителите на пченица. 

Акцентот на средбата беше ставен на условите на откупот на пченицата и дефинирање на ориентациона откупна цена. Поврзано со искажаните ставови на двете страни и предлозите за дефинирање на откупната цена на пченицата од овогодишната реколта министерството за земјоделство препорачува просечна откупна цена од 14 денари за килограм пченица, врз основа на нејзиниот квалитет.

Со оваа препорачана цена се согласија и претставниците од производителите на пченица и претставниците од мелничко пекарската индустрија.

 

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …