Почетна / Вести Македонија / Неверојатен обид за шверц на ореви

Неверојатен обид за шверц на ореви

Царинските службеници минатиот викенд открија повеќе обиди за внесување на фалсификувана и непријавена стока на територијата на државата.

Во албански камион на граничниот премин Ново Село откриени се 4.400 кг ореви од кои 3.730 кг во лушпа и 670 кг лупени.

Камионот бил управуван од албански државјанин, а контролата била извршена откако била забележана разлика меѓу измерената и декларираната тежина во поднесените документи.

Стоката била наменета за фирма увозник од Албанија.

Извор: http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/96231-FOTO-Neverojaten-obid-za-sverc-na-orevi

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …