Почетна / Вести Македонија / Млекото на Суташ на полиците во Македонија

Млекото на Суташ на полиците во Македонија

Фабриката на Суташ во Македонија почна со производство и продажба на македонскиот пазар. Како што информираат од компанијата, Суташ млеко, јогурт, сирење, кисело млеко, ајран и детски овошен јогурт, веќе се достапни во маркетите во Македонија.

– Во изминатата година, ја подготвувавме фабриката во Скопје да почне со производство и инвестиравме 13 милиони евра. Подготвени сме да ги претставиме производите пред потрошувачите. Задоволни сме што нашата 38-годишна експертиза, посветеност и природен вкус ќе ги претставиме во Македонија. Веруваме дека нашите производи ќе бидат примени со позитивни реакции од страна на потрошувачите во Македонија, во земјата со која делиме заедничка култура и наследство. Започнувајќи од денеска, производите на Суташ, млеко, јогурт, сирење, кисело млеко, ајран и детски овошен јогурт ќе бидат достапни на полиците во маркетите. Во текот на оваа година, наша цел е да го дистрибуираме нашиот природен вкус, да го зголемиме изборот, како во Македонија така и во останатите држави на Балканот – истакна генералниот менаџер на Балканска Млекара, Али Мушфик Созер. Врз основа на планираната инвестиција на Суташ во “Балканска млекара Македонија”, која е со капацитет од 70 милиони литри годишно, се очекува бројот на вработувања да достигне до 250 лица. (Ал.С.)

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …