Почетна / Вести Македонија / Македонските винарии на саем за вино Провајн

Македонските винарии на саем за вино Провајн

Девет македонски винарии учествуваат на саемот за вино “Провајн” во Дизелдорф, Германија. “Тиквеш”, “Сковин”, “Стоби”, “Далвина”, “Бовин”, “Камник”, “Езимит”, “Дудин” и “Попова Кула” на македонскиот национален штанд ги презентираат своите вина пред дистрибутери, увозници и други професионални купувачи на вино од целиот свет.

 

“Провајн”, што се одржува од 24 до 26 овој месец, е водечки меѓународен саем за вино и алкохолни пијалоци во Европа каде своите вина ги промовираат 50 вински земји во светот. Секоја година манифестацијата ја посетуваат 37.000 луѓе од целиот свет.

Учеството на македонските визби го организира здружението Вина од Македонија” кое продолжува со активностите за промоција на македонското вино на интернационалните пазари.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …