Почетна / Вести Македонија / Контролите не покажале афлатоксини во пченката

Контролите не покажале афлатоксини во пченката

Државниот инспекторат за земјоделство во досегашните контроли нема идентификувано присуство на афлатоксини во пченката.

Како што соопшти директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Дејан Рунтевски, се преземаат интензивни мерки за надзор на пченката што доаѓа од Србија и воедно се засилуваат и контролите.
– Мострите од пченката за човечка исхрана се веќе земени. Првите резултати од анализите се очекуваат денеска попладне или во петок – истакна Рунтевски. Испитувањето на микотоксините е дел од регуларниот мониторинг на Агенцијата што оваа година почна првпат да се спроведува.

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=BD80ACC470D88646BA093FCA9E50F977

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …