Почетна / Вести Македонија / Укинати увозните давачки за индустриската пиперка

Укинати увозните давачки за индустриската пиперка

Владата на завчерашната седница донесе одлука да ги укине увозните давачки за индустриска пиперка. Според владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев, одлуката стапува во сила веднаш и ќе важи до крајот на годинава.

– Со одлуката се укинува царинската давачка од 50 отсто за увоз на индустриска пиперка во Македонија и до 31 декември ќе можат да се увезат 2.000 тони без давачка. Принципот на реализација на одлуката ќе биде „прв дојден, прв услужен“, а еден увозник не ќе може да увезе повеќе од 500 тони – рече Ѓорѓиев. 

Намалена е и царинската давачка на доматно пире од 50 на 25 отсто, што ќе важи до 30 јуни 2015 година, и ќе можат вкупно да се увезат 500 тони по истиот принцип, а еден увозник не ќе може да увезе повеќе од 125 тони доматно пире. 

– Овие одлуки се донесени по барање на бизнис-заедницата по сеопфатни анализи, кои покажаа дека нема да им штетат на домашните производители, а ќе овозможат исполнување на договорите што ги имаа нашите производители од конзервната индустрија, особено во делот на пиперките со странските доставувачи – рече Ѓорѓиев. 

Тој посочи дека домашното производство на индустриска пиперка веќе е речиси продадено и додаде дека остануваат за продажба уште околу илјада тони, а за доматното пире, посочи, дека во Македонија има дефицит на производители, а и годинава климатските услови не биле поволно за производство на домат.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …