Почетна / Вести Македонија / Грчките фармери со нови блокади

Грчките фармери со нови блокади

Грчки фармери блокираа и денеска автопатишта во државата за да протестираат против високите цени на горивата и намалените субвенции, јави ДПА.

Протестите предизвикаа и судири меѓу земјоделците и полицијата. Демонстрантите го блокира главниот автопат што води кон Бугарија и во судирите со полицијата, еден полицаец е повреден и 11 фармери се уапсени.

Блокади имаше и на магистралата меѓу Патра и Коринт на Пелопонез. Демонстрантите беа протерани со солзавец. На тие демонстрации има најмалку тројца повредени и најмалку тројца приведени.

Извор: kurir.mk

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …