Почетна / Вести Македонија / Германска инвестиција за нова винарска визба во Kавадарци

Германска инвестиција за нова винарска визба во Kавадарци

Интензивно се одвиваат подготовките за изградбата на нова винарска визба во Kавадарци од страна на германски инвеститор, информираат денеска од менаџерскиот тим на винарницата.

Германскиот сопственик планира новиот објект да биде готов до почетокот на бербата на грозје, до септември. Веќе се чисти теренот каде што некогаш беше ладилникот во Kавадарци за на негово место да се изгради новата винарска визба.

– За почеток, треба да се откупат околу 10 милиони килограми грозје, од кои ќе се направат околу 7 милиони литри вино. Ќе се произведува само вино од повеќе вински сорти, не и ракија. Станува збор за чисто германски капитал. Се очекува да се вработат 20-ина луѓе – информираат од менаџерскиот тим. (С.Д.)

Извор:http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=634DDDEDAA17C34E95E545321119035B

Check Also

Qélianet започнува да работи во Македонија

Интегрален текст од тим информатичари од Охрид. Известувањето Ви го пренесуваме во целост. Почитувани, Ви …