Почетна / Здрава храна / Зрнест извор на важни витамини и антиоксиданси

Зрнест извор на важни витамини и антиоксиданси

Со оглед на тоа што есента е сезона на грозјето, ви претставуваме и повеќе од добри причини зошто ова слатко зрнесто овошје е добро за вас и за вашето здравје.

 

Грозјето е одличен извор на витамини

Независно од видот на грозјето, можете да бидете сигурни дека неговите зрна се полни со важни витамини, како витаминот А, Ц, Б6 и фолна киселина. Околу 100 грама грозје задоволува 20-25 проценти од дневната потреба на организмот за витамин Ц.

Грозјето е богато со есенцијални минерали

Една од причините зошто грозјето е извор на здравје и зошто треба да биде дел од вашата исхрана се различните минерали кои вашето тело може да ги добие од овие плодови. Најзначајните минерали присутни во грозјето се манганот и калиумот. Овие минерали се неопходни за одржување на добро здравје, го намалуваат ризикот од хипертензија, помагаат при депресија и го зајакнуваат имунитетот. Останатите минерали кои ги содржи грозјето се бакар, цинк, калциум, фосфор, железо и селен.

 Грозјето го чува вашето срце

Најважната корисност која произлегува од консумацијата на грозје е богатството од антиоксиданси, односно фитонутриенти кои се нарекуваат полифеноли. Овие антиоксиданси се врзуваат со слободните радикали во вашето тело и ги чуваат крвните садови, со што се подобрува здравјето на вашето срце.

Важно е да се напомене дека семките и лушпата содржат најбогата концентрација на антиоксидансот ресвератрол, соединение кое го чува срцевиот мускул флексибилен и здрав.

Грозјето исто така содржи соединение наречено сапонин кое помага да се намали апсорпцијата на холестеролот и ги смирува запаленијата, со што се намалува ризикот од срцеви воспаленија.

Извор: http://www.idividi.com.mk/stil/ishrana/800864/index.html

Check Also

Дуња – кралица на есенските овошја

Дуњата е овошје кое не случајно ја нарековме кралица на есенските овошја. Дуњите започнуваат да …

3 comments

  1. 141920 635771I dont feel Ive scan anything like this before. So excellent to find somebody with some original thoughts on this subject. thank for starting this up. This internet site is something that is necessary on the internet, someone with a bit originality. Good job for bringing something new towards the internet! 525567

  2. 723910 8577This design is steller! You surely know how to maintain a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (effectively, almostHaHa!) Fantastic job. I actually enjoyed what you had to say, and a lot more than that, how you presented it. Too cool! 926928

  3. 7648 365997Ive been absent for some time, but now I remember why I used to really like this blog. Thank you, I will try and check back far more often. How often you update your web internet site? 768291

Leave a Reply

Your email address will not be published.