Почетна / Цвеќарство / Жените се` помалку купуваат цвеќиња

Жените се` помалку купуваат цвеќиња

Ако порано доаѓаа жени и не знаеја колку пари да дадат за цвеќе, за да си го уредат дворот, сега ги има се` помалку, вели Јелена Акбабиќ, помлада сопственичка на оранжериите

Лимена куќичка за спас од невреме, расфрлани дрва за огрев и 800 квадратни метри под пластеници. Ова е целиот имот на најстарата фирма за производство на цвеќе во земјава „Сентини“. Семејството на Јелена Акбабиќ, таа и нејзиниот татко-пензионер, повеќе од 15 години одгледуваат саксиско и режано цвеќе веднаш до руините на некогашниот гигант „Винојуг“ на патот накај Негорски Бањи. Н` пречекаа со насмевки на тмурниот дождлив ден, нетипичен за гевгелиската медитеранска клима, да ни раскажат како двајцата агрономи се решиле среќата да си ја испробаат во приватниот бизнис. Скромната куќичка и мачката, која топло н` пречека, сведочат за нивната посветеност во работата, која бара некој од нив да останува 24 часа за да ги пази цвеќињата. Велат дека ако порано добро се живееше од цвеќе, сега тоа стана луксуз. Јелена, која е мајка на две деца, вели дека работата е многу напорна и бара одрекување од многу работи.

– Потребен е ангажман 24 часа. Нонстоп со мислите си тука – временски услови, неприлики, болести, мора на с` да се внимава. Да сум сама и да не е татко ми, ќе мора тука да живеам. Kога е сезона на продажба, трпи и приватниот живот – објаснува Јелена. Таа ни ја раскажа и приказната како од професија и љубов се раѓа успешен бизнис. 

– Во 1996 година бизнисот со оранжериско цвеќе го почна татко ми. Тој е агроном и остана без работа. Потоа и јас завршив цвеќарство и му се придружив. Така од 2000 година работиме заедно. Произведуваме цвеќе за домашен пазар, за Скопје, Прилеп, Битола. Имаме производство во текот на целата година. Напролет расад хризантеми, а од септември одиме со режан цвет – вели Јелена Акбабиќ, помладата газдарица.

Ако порано повеќе произведувале расад, сега се насочени кон режан цвет.

– Факт е дека кризата се чувствува. С` повеќе цвеќето станува луксуз за народот. Ако порано доаѓаа жени и не знаеја колку пари да дадат за цвеќе, за да си го уредат дворот, сега ги има с` помалку. Поскапеа и репроматеријалите. Порано користевме парно на нафта за загревање на оранжериите, а сега користиме дрва, токму поради цената на нафтата, која многу скокна. Ние почнавме со 26 денари за литар нафта, а сега цената е 60 денари – вели таа.

Акбабиќ објаснува дека некогаш произведувале од 30 до 40.000 парчиња пролетен расад, а сега едвај произведуваат 20.000 парчиња. Од режан цвет порано одгледувале и кала, а сега на шега велат дека таа не е во мода. 

– Произведуваме околу 9.000 до 10.000 режан цвет хризантема. Kористиме технологија да цвета и кога не ~ е време, татко ми прв почна со таа технологија, а имаме и добра цена. Матичњаците се наши и добро е што сами си произведуваме расад – објаснува таа.

Семејството вели дека цвеќарството се исплати само ако е семеен бизнис. Се жалат на нелојалната конкуренција која, како што велат, никој не ја контролира, а ним им создава големи проблеми.

– Бизнисот се исплати, има за нормална живејачка. Тешко оди со наплатата, иако сега се чувствуваат некои промени. Наместо на фактура, бараат плаќање на сметка. Полека се става ред. Но имаме проблем со нерегистрираните цвеќари кои произведуваат по дворови и ни се нелојална конкуренција. Во Гевгелија нема многу регистрирани цвеќари, а дивите ги има многу повеќе – објаснува таа.

Kога ја прашавме дали помина добро на денот посветен на жените, кога најмногу се купува цвеќе, таа само се насмевна и рече дека „дала с`, ама не продала“.

– За 8 Март дадовме се` што имавме, дури и тоа што не мислев дека ќе се продаде бидејќи не ги задоволуваше нашите стандарди. Но не сум зела ниту денар. Се` уште чекам да ми платат – вели низ насмевка Акбабиќ.

Од една страна – лимената куќичка, а под пластениците нов свет – вистински рај. Од хризантеми до примули, импати и малку кали. Волшебен свет на бои и мириси кој остана далеку зад нас, затворен во гевгелиските пластеници.

Check Also

Аспидистра (lat.Aspidistra elatior)

  Ова растение со темнозелени листови може да поднесе речиси сè. Трпи сенка, чад, а …

22 comments

 1. 533132 472315Hey! Do you use Twitter? Id like to follow you if that would be ok. Im certainly enjoying your weblog and look forward to new updates. 196040

 2. 499732 791480There several intriguing points over time here but I dont know if I see them all center to heart. There exists some validity but Let me take hold opinion until I appear into it further. Really very good post , thanks and now we want much more! Included with FeedBurner at exactly the same time 564482

 3. 713329 98291There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in features also. 634805

 4. 31316 635677I basically couldnt go away your website before suggesting that I truly enjoyed the standard data an individual supply on your visitors? Is gonna be back frequently in order to inspect new posts. 960845

 5. 129765 198448Oh my goodness! a wonderful post dude. Several thanks However We are experiencing problem with ur rss . Dont know why Can not sign up to it. Could there be anybody obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 654007

 6. 758702 167882Aw, i thought this was an incredibly very good post. In thought I would like to invest writing in this way moreover – taking time and actual effort to manufacture a very very good article but exactly what do I say I procrastinate alot and no indicates apparently go completed. 536717

 7. 943532 302713Music began playing any time I opened this web site, so frustrating! 264801

 8. 790569 278684I feel you did an awesome job explaining it. Sure beats having to research it on my own. Thanks 558544

 9. 887722 997291This web page is genuinely a walk-through its the internet you desired with this and didnt know who need to have to. Glimpse here, and you will surely discover it. 755446

 10. 399983 810910Quite informative post. Your current Web site style is awesome as well! 950549

 11. 639824 377963Hello there, just became alert to your weblog by way of Google, and identified that it is truly informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful in the event you continue this in future. Numerous folks will probably be benefited from your writing. Cheers! 346361

 12. 449026 254300I truly enjoy examining on this internet website , it has got wonderful posts . 671860

 13. 776952 344259If running proves to be a issue then it could be wise to discover alternative exercises such as circuit training, weight training, swimming or cycling. 100605

 14. 617875 842403I consider something truly fascinating about your web site so I saved to fav. 166098

 15. 670758 842839Some times its a discomfort inside the ass to read what individuals wrote but this internet web site is very user friendly ! . 466794

 16. 96008 92882When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any approach youll be able to remove me from that service? Thanks! 874134

 17. 705228 322425I feel this web website has really superb composed subject material articles . 71075

 18. 941375 778680Some times its a pain inside the ass to read what weblog owners wrote but this internet site is really user pleasant! . 881691

 19. 368115 66381I agree completely with what you said. Fantastic Stuff. Maintain it going.. 788095

 20. 567574 926656Ive read several good stuff here. Surely value bookmarking for revisiting. I surprise how significantly effort you put to create 1 of these superb informative internet site. 576454

 21. 55477 355828oh nicely, Alicia silverstone is matured nowadays but when she was still younger, she may be the sex symbol of hollywood` 654422

 22. 973723 509288I will appropriate away grasp your rss as I can not in obtaining your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do youve any? Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks. 156303

Leave a Reply

Your email address will not be published.