Почетна / Вести / Земјоделство во сала

Земјоделство во сала

Од површина од 2.300 метри квадратни собираат по околу 10.000 глави зелена салата на ден, 100 пати повеќе отколку што се добива со традиционални методи, а притоа трошат 40% помалку енергија, и 99% помалку вода.

 

Фармата е сместена во поранешна фабрика за полупроводници и користи специјални ЛЕД светилки развиени од Генерал Електрик кои помагаат растенијата да растат 2,5 пати побрзо. Моментално во тек е изградба на ваква фабрика во Хонг Конг, а по ова следуваат Монголија, Русија и Кина.

Идејата за изградба на фармата следува по цунамито од 2011-та, кое меѓу другото ја распарчува фабриката. Плус, по катастрофата се јавува проблемот со плодно земјиште кои би можело да се засади со земјоделски култури.

Автор на целиот проект е Шигехару Шимамура, сопственик на компанијата Мираи. Тој успева да го скрати циклусот на растење/зреење на зеленчукот со “укинување на ноќта,” ја оптимизира температурата, светлоста и влажноста во фабриката и го користи вертикалниот простор за да засади повеќе “спратови” зеленчуци.

Моментално процесот е само полу-автоматизиран, машините вршат дел до работата, ама берењето се врши рачно. Во иднина се очекува роботите да го преземат берењето и транспортот на зеленчукот до пакувањето.

Изборот на зелена салата е затоа што таа брзо расте и може брзо да биде испорачана на пазарот, заради што за сега ќе одат само на лисести растенија. Инаку системот (со помала исплатливост) би можел да поддржи и останати зеленчуци.

Идејата е системот доволно да се развие за да може полесно да се имплементира и во останатите делови во светот “во кои има проблем со ресурси и со простор.”

 

Check Also

Исплатени се субвенциите на тутунарите во Прилеп

Неколку стотици прилески тутунари и производители од околината ги “нападнаа” банките во Прилеп по субвенциите, …

3 comments

  1. Right after study a few of the blog posts on your internet site now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and are going to be checking back soon. Pls check out my web site too and let me know what you think.

  2. I am really curious to understand what site platform you’re utilizing? I am having some small security challenges with my most recent site related to Arvind Pandit and I’d love to find a thing more secure. Do you have any alternatives?

  3. You’re totally right and I understand you. Whenever you want, we might as well chat about opera mini for android, one thing which intrigues me. The site is truly amazing, best wishes!

Leave a Reply

Your email address will not be published.