Почетна / Вести Македонија / Земјоделците притискаат да се донесе буџетот

Земјоделците притискаат да се донесе буџетот

Фармерите и лозарите апелираат да престанат кавгите на политичките партии за делбата на народните пари и ако треба, пратениците да работат и дење и ноќе за до Нова година да го изгласаат буџетот.

 

Сојузот на земјоделци бара пратениците во Собранието до крајот на годинава да го изгласаат буџетот за 2013 година за исплатата на субвенциите да почне навреме, од март. Тие постигнале согласност со Владата за 130 милиони евра субвенции за 2012 година да се плаќаат од почетокот на пролетната сеидба до жетвата, од март до јуни.

Пелагониските земјоделци се жалат дека годинава поради сушата родот бил преполовен и претрпиле финансиски загуби, па неопходни им се пари за одржување на есенските посеви и за пролетната сеидба.

– Ако субвенциите не ни се исплатат навреме, ќе имаме отежната пролетна сеидба, не ќе можеме да набавиме семенски и репроматеријали. Овие неколку прашања се главна тема во селата во Пелагонија, со нив се станува и се легнува. Со субвенциите повторно живна производството на печенка во Пелагониско. Стотина земјоделци ја произведуваат и добиваме субвенции од 8.500 денари за хектар плус 3.000 денари за семенски материјали – вели Славчо Петковски од село Поешево, еден од најголемите производители на пченка во Македонија.

Според Велјо Тантаров, претседател на Сојузот на земјоделци, со субвенциите напролет ќе можат да ги покријат долговите и трошоците од есенската сеидба.

– Поради сушата и намалените приноси, особено кај пченицата, земјоделците останаа без доволно пари за негување на посевите засеани есента, на околу 150.000 хектари. Во Пелагонија станува збор за 25.000 хектари со житни култури – пченица, јачмен, ’рж. Субвенциите ќе ни требаат за набавка на минерални ѓубрива и за заштита на растенијата од штетници и од болести – вели Тантаров.

И лозарите побараа од социјалдемократите да не го опструираат донесувањето на државниот буџет за в година. Според лидерот на лозарите од Kавадаречко, Љупчо Аризанов, политиката на СДСМ не е во вистинска насока бидејќи несвикувањето на Kомисијата за буџет му штети на македонското стопанство.

– Нивните дневнополитички превирања и маркетинишките работи се одразуваат врз грбот на обичниот народ. Водат политика демек го почитуваат земјоделецот, но кога се на власт го забораваат. Тоа им е голема грешка, на времето Црвенковски одбиваше да ги прими земјоделците – нагласи Аризанов.

Буџетот да биде донесен што поскоро очекуваат и 600 земјоделци што не ги зеле ни субвенциите од 2011 година. Парите не им беа исплатени поради ненамирени давачки кон државата за закуп на земја, такса за наводнување и одводнување и кредити за земјоделска механизација. Но, долговите сега им се исплатени и субвенциите ќе треба да ги добијат од буџетот за в година.

– Апелираме да престанат кавгите на политичките партии за делбата на народните пари. Ако треба, пратениците да работат и дење и ноќе и до Нова година буџетот да се донесе – велат земјоделците.

Студот не е опасен за пченицата

Ниските температури, кои деновиве ќе паднат до 20 степени под нулата во Пелагониско, нема штетно да влијаат врз засеаните посеви со житни култури, соопштија од Сојузот на земјоделци.

– Снегот стигна како и есенскиот дожд, во прав час за посевите со есенските култури, пченица, пченка, јачмен, ’рж.. Ниските температури нема да имаат негативни последици врз житните култури поради снежната покривка, која се задржа по нивите и ќе ги заштити растенијата – изјавија земјоделците.

Жанета Здравковска, Светлана Дарудова

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=F33FF531E4399D4CB397501C8A69F547

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

17 comments

 1. 298390 466721I truly enjoy examining on this web site , it has great content . 318827

 2. 444200 674996I enjoy your writing style actually enjoying this web site . 93308

 3. 238751 69812Its not that I want to duplicate your site, but I actually like the style. Could you tell me which design are you using? Or was it custom created? 552958

 4. 509353 199273For some cause the picture just isnt loading appropriately, is at this time there an issue? 593306

 5. 223906 902019An interesting discussion is worth comment. I believe that you ought to write regarding this topic, it might not be a taboo topic but normally persons are too few to chat on such topics. To one more location. Cheers 573314

 6. 921541 835578Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! 343115

 7. 781031 119369An interesting discussion is worth comment. I believe which you really should write a lot more on this subject, it may possibly not be a taboo subject but generally men and women are not enough to speak on such topics. Towards the next. Cheers 437450

 8. 119102 27548Excellent paintings! This is the kind of info that should be shared around the internet. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and talk over with my website . Thanks =) 859588

 9. 739383 594246I like this post extremely considerably. I will definitely be back. Hope that I can go by means of a lot more insightful posts then. Will likely be sharing your wisdom with all of my pals! 234903

 10. 13128 987511I besides believe therefore , perfectly composed post! . 131248

 11. 713966 421947Hi there, just became aware of your blog via Google, and discovered that its truly informative. Ill be grateful should you continue this in future. Lots of people will benefit from your writing. Cheers! 382807

 12. 923237 194333quite great post, i definitely adore this excellent internet site, maintain on it 397518

 13. 172146 809201Proper humans speeches need to seat as nicely as memorialize about the groom and bride. Beginer sound system about rowdy locations should always not forget currently the glowing leadership of a speaking, which is ones boat. greatest man speeches brother 272152

 14. 520980 185762Thank you a good deal for giving everyone an extraordinarily unique possiblity to check guidelines from here. 870375

 15. 256129 621270I actually thankful to locate this website on bing, just what I was seeking for : D too bookmarked . 640145

 16. 477859 707216Basically a smiling visitor here to share the enjoy (:, btw fantastic style and design . 807830

 17. 790910 245974Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.Studying this info. 552912

Leave a Reply

Your email address will not be published.