Почетна / Вести Македонија / Земјоделците бараат субвенции за бунари

Земјоделците бараат субвенции за бунари

Во битолскиот дел на Пелагонија само една третина од обработливата површина е опфатена со хидросистемот и таму се одгледува пченка, а ако успее стратегијата со бунарите, таа ќе произведе над 50 проценти од потребите на државата од оваа култура.

 

Државата да воведе субвенции за бунари што се користат за наводнување земјоделски површини, бараат пелагониските земјоделци за да може да ги зголемат површините под пченка. Македонија с` уште е увозно зависна од оваа житна култура, а по последните афери со пченкарно брашно кое содржи афлатоксин над дозволеното, расте интересот за одгледување домашна пченка. За развој на оваа култура особено се заинтересирани сточарите и производителите на добиточна храна зашто пченката претежно се користи за исхрана на добитокот.

– За да се одгледува пченка, потребна е влага. Во битолскиот дел на Пелагонија само една третина од обработливата површина е опфатена со хидросистемот и таму се одгледува пченка, а на други места речиси и да не се сее. Состојбите се вакви иако е подоходовна култура од пченицата, приносите се двојно или тројно поголеми од хектар, а и откупната цена за неколку денари е повисока – вели Митко Николовски, одгледувач на пченка од Битолско.

Од Сојузот на земјоделците велат дека во државата досега има околу 100.000 бунари, а се користат само дел. Во најскоро време ќе побараат од Министерството за земјоделство да се воведе и субвенција за дупчење бунари таму каде што нема системи за наводнување, но под услов водата да се користи за земјоделство.

– Со ова се надеваме дека пченката повторно ќе се врати на нивите. Таа во минатото беше речиси исчезната, па ја нарекувавме украсно растение. Од пред седум години со зголемувањето на субвенциите повторно почна да се сее. Но, во Македонија с` уште ја нема во доволно количество за потребите на фармите. Ако успее стратегијата со бунарите, Пелагонија ќе произведе над 50 проценти од потребите на државата за пченка – вели Вељо Тантаров од Сојузот на земјоделците.

Во Македонија најчесто се увезува пченка од земјите во регионот, Србија и Бугарија. Нашиот северен сосед се смета за најголем извозник на пченица од просторите на поранешна Југославија, а таму приносите го имаа достигнато биолошкиот максимум на растението. Но, во последно време земјата се соочи со многу критики дека извезува род со зголемено количество афлатоксин.

– Можеме да потврдиме дека македонската пченка одгледувана на наша почва не содржи афлатоксини и е безбедна за употреба. Дополнителен мотив за да се почне со одгледување на оваа култура се приносите. Ако пченицата дава под пет тони од хектар, пченката раѓа по 10 до 13 тони. Родот се откупува од берба до берба, а го земаат производители на концентрати од Велес – вели Тантаров.

Според земјоделците, цената за килограм пченка се движи над 15 денари за килограм. Друг предуслов за зголемување на површините под оваа култура е изградба на сушарници, кои во Пелагониско с` уште ги има малку.

Во производството на пченка ќе се користат американски искуства во општина Новаци која е во срцето на Пелагонија.

– Избрани сме за пилот-општина каде што преку проектот „Експанзија на мали бизниси“ поддржан од УСАИД и Kарана корпорацијата ќе се одржат обуки на земјоделци како од еден хектар со наводнување капка по капка да добиваат пченка од 17 до 20 тони, пченица 6 до 7 тони и индустриски домат 120 тони – вели градоначалникот Лазар Kотевски.

Жанета Здравковска


Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

72 comments

 1. I found your blog internet site on google and check several of your early posts. Continue to preserve up the extremely good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading additional from you later on!

 2. Hello there I am really glad I came across this site, I actually discovered you by mistake, when I was researching on Digg for Arvind Pandit Kansas. Anyways I am here now and would simply love to say thanks a lot for a tremendous write-up and the overall interesting blog (I likewise enjoy the design), I don’t have sufficient time to go through it all at the minute though I have saved it and even added in your RSS feed, so once I have sufficient time I’ll be back to go through a great deal more. Please do maintain the awesome job.

 3. I was conversing with a friend of mine around this article and even regarding instant root apk as well. I think you made some good points in this case, we’re looking forward to read more information from you.

 4. 244304 527392Thank you for sharing with us, I believe this site genuinely stands out : D. 771674

 5. 383034 619045I notice there is definitely lots of spam on this weblog. Do you want support cleaning them up? I may support between courses! 866143

 6. 249534 447379As I internet site possessor I believe the content material matter here is rattling great , appreciate it for your efforts. You need to keep it up forever! Very best of luck. 738232

 7. I was speaking to a good friend of my own around this and regarding download lucky patcher apk as well. I believe you made some great points here, we’re also excited to read more stuff from you.

 8. Heya, what do you feel on the subject of intercom system upgrade? Pretty neat matter, isn’t it?

 9. This is very fascinating, You are an excessively skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your great post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 10. 286263 749050There is noticeably a bundle comprehend this. I suppose you made specific nice points in functions also. 784586

 11. There are actually remarkable developments on the design of your webpage, I certainly like that! My own is about how to get followers on instagram and presently there are quite a lot of stuff to be done, I am still a rookie in web design. Be careful!

 12. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 13. Thank you so much for the fantastic posting! I truly appreciated finding out about it.I will ensure that I save your website and will often come back later on. I want to encourage you to keep going with the good work, even talk about free tv shows online too, have a fine evening!

 14. I was talking to a friend of my own on this article and regarding personal injury compensation as well. I do believe you made a lot of very good points on this page, we’re also excited to find out more stuff from you.

 15. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 16. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 17. 884509 583714Someone essentially assist to make severely posts I may state. That is the very 1st time I frequented your site page and so far? I surprised with the analysis you produced to create this certain submit incredible. Magnificent task! 988214

 18. There are actually terrific improvements on the layout of your webpage, I certainly like it! My site is on the subject of pokemon go game and presently there are quite a lot of things to be done, I am yet still a novice in internet site design. Cheers!

 19. 811676 796294I like this weblog so a lot, saved to bookmarks . 710292

 20. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 21. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 22. Hi can you tell me which platform you are dealing with? I am going to start my own personal website on ethereum exchange very soon though I’m having difficulties making a choice.

 23. There are terrific modifications on the design of your webpage, I honestly love it! My own is relating to cheap riding lawn mowers and currently there are quite a lot of things to be done, I am currently a rookie in website design. Take good care!

 24. Howdy, what do you think concerning heat pump maintenance? Pretty neat matter, huh?

 25. Good day! This is my first reply on this site so I really wanted to say a fast shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you recommend other blogs that go over new movies online? I’m also highly keen on that! Thank you so much!

 26. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 27. Thank you for writing this info, I bookmarked the page. I am also in need of information about free games, do you know where I might find a thing like this? I will return very soon!

 28. 568391 791665Thank you a good deal for giving every person an extraordinarily unique possiblity to check guidelines from here. 826359

 29. 95058 735336Just a smiling visitant here to share the enjoy (:, btw outstanding style . 591846

 30. You are totally right, I would really like to know new info on the subject! I am as well fascinated by freight shipping companies as I feel it is really quite trendy now. Thanks!

 31. Admiring the commitment you invested in this site and in-depth details you display. It really is amazing to find a blogging site once in a while which is not the same unwanted rehashed information. Wonderful read! We’ve saved your webpage and I’m including your RSS feeds to my own shipping terms web page.

 32. 345389 462214OK very first take a excellent appear at your self. What do you like what do you not like so significantly. Work on that which you do not like. But do not listen to other folks their opinions do not matter only yours does. Work on having the attitude that this is who youre and if they dont like it they can go to hell. 580921

 33. 570650 775505Gnarly article mate, maintain the excellent work, just shared this with ma friendz 264592

 34. 982706 261841There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in capabilities also 434704

 35. Hi could you tell me which platform you’re using? I’m seeking to start out my own website on mesothelioma law firm walkthrough in the future though I am having a tough time choosing.

 36. Wow, wonderful weblog layout! How long have you been running a blog for? you make blogging glance easy. The whole glance of your web site is excellent, let alone the content!

 37. Hi! This is my first reply on your website so I just wanted to give a fast shout out and say I truly enjoy reading through your articles. Can you recommend other blogs which deal with dental bridge cost? I am also highly fascinated with this thing! Thanks a ton!

 38. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 39. There are certainly remarkable developments on the structure of this website, I really like it! Mine is dealing with websites to watch movies and presently there are lots of things to be done, I am still a newbie in web development. Cheers!

 40. 242670 810658Spot lets start work on this write-up, I actually believe this incredible site requirements additional consideration. Ill far more likely be once again you just read additional, thank you that data. 115878

 41. 902974 645545woah i like yur web site. It actually helped me with the information i wus seeking for. Appcriciate it, will bookmark. 429020

 42. 704001 174551I see that you are using WordPress on your blog, wordpress may be the best. :~- 124652

 43. 98913 4595Thank you for your amazing post! It has long been extremely helpful. I hope which you will proceed sharing your wisdom with us. 808837

 44. 533667 357537What cell telephone browser is this internet site page optimized for Internet explorer? 532737

 45. 12588 78634Thanks for the info. And a response from you. car dealers hips san jose 336395

 46. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 47. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 48. 284414 885169Attractive part of content material. I just stumbled upon your internet site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way Ill be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to constantly swiftly. 902411

 49. Hi there great blog! Does running a blog such as this take a great deal of work? I have absolutely no understanding of programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic however I simply had to ask. Kudos!

 50. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 51. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 52. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 53. I love what you dudes are up to. This type of smart work and exposure! Keep up the fantastic work guys, I have added you on my free films to watch site.

 54. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 55. Hey! I just noticed this great site and I certainly enjoy it. I also love to talk about forex wealth generators sometimes. Good to be here, many thanks!

 56. I am commenting to let you know what a really good discovery my wife’s girl obtained going through your blog. She even learned some issues, including how it is like to have a great helping character to get other folks clearly learn specified tricky issues. You truly surpassed our own expected results. I appreciate you for presenting these beneficial, trustworthy, explanatory and as well as unique tips on your topic to Lizeth.

 57. I am truly enjoying the theme of your weblog. Do you encounter any web browser interface situations? A number of my site readers have complained regarding my real likes for instagram website not working appropriately in Explorer but seems awesome in Opera. Have you got any kind of ideas to assist fix this matter?

 58. Hello, what do you really feel around commercial real estate loans? Extremely cool issue, right?

 59. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it! http://www.pagetraffic.in/

 60. I’m really curious to find out just what site system you are using? I am experiencing some minor protection challenges with the latest site on forex robot so I would love to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 61. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 62. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 63. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 64. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 65. You’re definitely correct, I’d really like to find out new information on the topic! I’m as well captivated by graduate environmental science jobs because I consider it truly is quite cool now. Thanks!

 66. I was discussing with a friend of mine on this and regarding best mumbai packers and movers as well. I do think you made a lot of good points on this page, we’re also excited to read more material from you.

Leave a Reply

Your email address will not be published.