Почетна / Вести Македонија / Земјите од ЈИЕ договрија мерки за контрола на афлатоксинот

Земјите од ЈИЕ договрија мерки за контрола на афлатоксинот

Дефинирани мерките и активностите за решавање на проблемите поврзани со појавата на афлатоксин во добиточната храна, млекото и млечните производи во регионот на Југоисточна Европа на состанокот во Сараево, Босна и Херцеговина на министрите задолжени за земјоделство и храна и лидерите на делегациите од земјите од Југоисточна Европа.

Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, на форумот, кој вчера беше организиран од Министерството за надворешна трговија и економски односи на Босна и Херцеговина заедно со Постојаната работна група за регионален рурален развој во Југоисточна Европа (SWG), Република Македонија ja претставуваше македонскиот амбасадор во Сараево Рами Реџепи.

Поради присуството на покачени нивоа на афлатоксин во пченката, која се користи за добиточна храна и како резултат на тоа, зголемени нивоа на афлатоксин во млекото и млечните производи, министрите задолжени за земјоделство и храна и лидерите на делегациите од земјите од ЈИЕ дискутираа за потребните мерки за контрола на нивото на афлатоксин во млекото и млечните производи.

Мерките опфаќаат воспоставување комуникација помеѓу институциите на земјите од ЈИЕ кои се занимаваат со проценка на ризик, управување со ризик, контрола на квалитет и тестирање на добиточна храна и прехранбени производи, размена на информации во врска со механизмите за контрола на безбедноста на добиточната храна и прехранбени производи, завземање заеднички став во превземање мерки и подготовка на акциски план за подобрување на комуникацијата и координацијата на ресорните министерства.

На состанокот министрите дискутираа и по предлогот мерки и активности кои се однесуваат на појавата на афлатоксин предложени од Регионалната ад хок експертска работна група, која претходниот ден одржа работен состанок и донесоа заклучоци.

– Земјите од ЈИЕ се согласија да обезбедат основа за контрола на афлатоксини во сточната храна и млеко и да ги следат постоечките граници утврдени со прописите на Европската унија, да се воспостави регионална група од експерти која ја сочинуваат контакт лица со мандат да разговараат за прашања поврзани со микотоксини, со цел – подобрување на комуникацијата меѓу надлежните органи во регионот на ЈИЕ, како и со надлежните институции на ЕУ, усогласување на активностите поврзани со проценката и управување со ризик во земјите, вклучително и на воспоставување акциски план и програма за следење на нивото на афлатоксини во млекото и во добиточна храна, се наведува во соопштението.

Исто така, договорено е да се воспостави детален систем на комуникација и размена на информации помеѓу релевантните институции од ЈИЕ и да се нагласи важноста на превземањето превентивни мерки кај производителите и преработувачите на храна, вклучувајќи и воведување и примена на добри земјоделски практики, добри хигиенски и ветеринарни практики, вклучувајќи ги и ХАЦЦП принципите.

Се договорија и за зајакнување на капацитетите, односно воведување на постојана обука на ниво на владини претставници, инспектори, лабараториски персонал, производители и преработувачите на храна, вклучувајќи ги и земјоделците.

Се разгледа и можноста да се користи една референтна лабораторија за анализа на микотоксини во добиточната храна и храната во регионот или пошироко и да се стандардизираат процедурите за земање на мостри од храната и добиточната храна во согласност со прописите на ЕУ.

Учесниците на форумот заклучија дека треба да се воспостави протокол усогласен со ЕУ со кој ќе се дефинира како да се постапува со заразената добиточна храна.

– И оваа средба уште еднаш ја нагласи важноста на регионалната соработка и дијалог во регионот на Југоисточна Европа кога се зборува за прашања од заеднички интерес, а особено во процесот на европската интеграција на нашите земји. Наредниот состанок ќе се одржи во Хрватска, стои во соопштението од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

23 comments

 1. Hi! This is my first reply on this site so I simply wanted to say a fast hello and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs that go over Arvind Pandit Kansas? I am as well pretty hooked on that! Many thanks!

 2. 501626 172705You completed various great points there. I did a search on the theme and found the majority of folks will consent together with your weblog. 312302

 3. Appreciating the persistence you invested in the site and in depth info you display. It’s amazing to come across a blog once in a while that is not the similar outdated re-written information. Fantastic read! I have bookmarked your blog and I am adding your RSS feeds to our house intercom page.

 4. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 5. Hello there, what do you really feel concerning instagram followers and likes? Pretty great subject, right?

 6. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 7. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 8. Good day, I’m really happy I found this blog, I really found you by mistake, while I was looking on Google for personal injury attorneys. Anyways I’m here right now and would just enjoy to say thanks a lot for a fantastic posting and the all around enjoyable website (I too adore the design), I do not have time to look over it all at the moment yet I have book-marked it and moreover added in your RSS feeds, so once I have enough time I will be returning to look over more. Make sure you do maintain the wonderful job.

 9. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 10. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 11. I’m interested to understand what site platform you’re working with? I’m having several slight security problems with our most recent blog about ethereum to bitcoin converter and I would like to find something far more safe. Have you got any strategies?

 12. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 13. 232177 467717Excellent weblog right here! Additionally your site lots up fast! 672339

 14. 370141 893938Hiya! Fantastic blog! I happen to be a everyday visitor to your web site (somewhat much more like addict ) of this internet site. Just wanted to say I appreciate your blogs and am searching forward for much more to come! 742611

 15. You’re entirely right. I liked reading through this and I will certainly come back for more straight away. My own site is on the subject of canon drivers, you could take a look if you happen to be interested in this.

 16. Greetings! This is my first reply on your website so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your posts. Can you recommend other websites which cover bitcoin deposit? I’m likewise pretty fascinated with this thing! Thanks!

 17. Appreciating the persistence you put into your website and in depth info you offer. It is great to discover a blogging site every now and then which isn’t the same unwanted rehashed stuff. Great read! I have bookmarked your site and I am adding your RSS feeds to our car racing games page.

 18. I felt great reading this and I believe you’re 100 right. Let me know if you are interested in worldwide shipping, this is my major expertise. I am hoping to hear from you in the near future, take good care!

 19. 982700 263034Ill create a hyperlink to the internet page about my personal weblog. 737828

 20. I love the things you are up to. This kind of smart effort and coverage! Keep up the awesome effort friends, I’ve incorporated you to my own filing a mesothelioma lawsuit site.

 21. Hello there, you are certainly right. I frequently read your site content closely. I am furthermore fascinated by movies to watch, you could discuss that occasionally. Have a nice day.

 22. Thank you for another wonderful article. Where else could anybody get that kind of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

Leave a Reply

Your email address will not be published.