Почетна / Вести Македонија / Зеленчукот „богат“ со метали и до 300 пати над дозволеното

Зеленчукот „богат“ со метали и до 300 пати над дозволеното

Енормно присуство на елементи и метали во земјоделски производи во еден предел на Тиквешко од 10 до 300 пати над дозволеното покажале хемиските анализи направени поради судски процеси против потенцијален загадувач од Kавадаречко. Ова го обелодени за „Дневник” судскиот вештак по земјоделство Диме Златев од Kавадарци, магистер по заштита на растенијата, во пензија.

– Се работи за примероци од производи што се во непосредна близина на потенцијален загадувач. Особено загрижува податокот дека некои од тие елементи и метали досега ги немало во земјоделските производи од регионот. Нивната енормна концентрација сега придонесува за сушење на листовите и на плодовите – објаснува Златев.

Тој вели дека алармот за тревога е вклучен, дека агресија од контаминација надвиснала над градот на виното и ракијата. Но вели дека уште повеќе загрижува што тие производи ги консумираат токму граѓаните.

– Се поставува прашањето колку е безбедна храната што ја консумираат кавадарчани. Се сомневаме во нејзината исправност и во амбиенталниот воздух што го дишиме, а кој, според нас, е загаден од индустријата. Но, според мене, индустријата не е единствениот виновник за зголемената смртност во најлозарскиот град во Македонија. Повеќе фактори имаат влијание врз тоа – вели тој.

Златев кажува дека многу од земјоделците се недоволно едуцирани, па под каренца при заштитата на растенијата подразбираат време на дејство на хемискиот препарат. А таа всушност го претставува рокот во кој плодот од земјоделското растение не смее да се консумира по третирањето со пестициди.

– По правило лозјата треба да престанат да се третираат со пестициди 40 дена пред берба на грозјето. Неправилната употреба на хемијата во земјоделството исто така влијае на општата нечистотија во природата. Тука би ја посочил и депонијата, која понекогаш самата се пали и исто така загадува – категоричен е човекот, кој своевремено беше и претседател на еколошкото друштво „Одек” од Kавадарци. Неговата слика како со маска на устата протестира своевремено против загадувањето во Kавадаречко стигна и во странски медиуми. Златев предупредува дека алармантното зголемување на заболувањата во Kавадарци мора да предизвика опсежно истражување за вистинскиот причинител на загадувањето во регионот.

– Секој од нас има уставно право да живее во чист амбиентален воздух. Само несовесен човек може да остане нечувствителен на оваа еколошка агресија од контаминација, од која последици имаат луѓето, растенијата и животните. Потребно е почитување на законите од областа на екологијата. Во спротивно, Тивешијата ќе биде осудена како регион каде што има аерозагадување и ќе биде ставена на црната листа со региони во кои се произведува загадена храна – предупредува Златев во изјава за „Дневник”.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

25 comments

 1. 368439 304716What a lovely blog. Ill surely be back once again. Please preserve writing! 762799

 2. 483957 90398An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that it is very best to write extra on this topic, it wont be a taboo topic however generally individuals are not sufficient to speak on such topics. Towards the next. Cheers 624047

 3. 986482 238692You produced some respectable points there. I looked on the internet for the problem and identified most people will go along with along with your website. 942904

 4. 654928 667219You created some decent factors there. I looked on the internet for the difficulty and located most individuals will go along with together with your website. 686591

 5. 364220 380267I conceive this web site has got some real fantastic info for everybody : D. 261790

 6. 549141 343546Excellent blog here! Also your web site loads up rapidly! What host are you utilizing? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as swiftly as yours lol 931207

 7. 200313 887805I enjoy seeking by way of and I conceive this website got some truly valuable stuff on it! . 787382

 8. 16378 429169Thank you for sharing with us, I think this site truly stands out : D. 34566

 9. 159643 942475Pretty part of content material. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually loved account your weblog posts. Any way Ill be subscribing on your feeds or even I success you access constantly quick. 831692

 10. 283667 420074really nice put up, i undoubtedly really like this web website, maintain on it 785638

 11. 541329 360242Youve created various good points there. I did specific search terms around the matter and located mainly individuals will believe your site 897416

 12. 822531 526971You wouldnt feel it but Ive wasted all day digging for some articles about this. You may be a lifesaver, it was an exceptional read and has helped me out to no finish. Cheers! 156595

 13. 987284 719616Hi, Thanks for your page. I discovered your page through Bing and hope you maintain providing far more great articles. 19579

 14. 824655 30410Its a shame you dont have a donate button! Id without a doubt donate to this brilliant weblog! I suppose for now ill settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I appear forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group. Chat soon! 157009

 15. 826285 121513very good publish, i surely adore this web internet site, maintain on it 261693

 16. 161513 195018Dead written articles , Genuinely enjoyed reading . 305474

 17. 443715 21125Aw, this became an incredibly nice post. In thought I would like to devote writing such as this moreover – taking time and actual effort to make a very excellent article but exactly what do I say I procrastinate alot and by no means discover a strategy to get something completed. 609401

 18. 540665 901000I truly appreciated this wonderful blog. Make positive you keep up the excellent function. All of the very best !!!! 588987

 19. 547756 47008Yay google is my king assisted me to locate this outstanding site! . 289833

 20. 781404 717313Youve created various good points there. I did specific search terms about the matter and identified mainly individuals will believe your site 707278

 21. 908488 709947Its very good as your other content material : D, appreciate it for posting . 375990

 22. 76345 893971An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that its finest to write extra on this topic, it wont be a taboo topic even so usually individuals are not sufficient to speak on such topics. Towards the next. Cheers 932753

 23. 98290 589001That is some inspirational stuff. Never knew that opinions could be this varied. Be sure to maintain writing. 294842

 24. 179079 131226As I web-site possessor I believe the content material matter here is rattling amazing , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Very best of luck. 994077

 25. 46906 631370Thanks for some other excellent post. Exactly where else may possibly just anyone get that type of information in such an perfect means of writing? Ive a presentation next week, and Im at the search for such information. 588882

Leave a Reply

Your email address will not be published.