Почетна / Вести Свет / Зелена салата расте и на облакодери

Зелена салата расте и на облакодери

Судејќи по предвидувањата на Обединетите нации до 2050 година, дури 86% од луѓето во развиените земји ќе живеат во градовите. Концептот на вертикални фарми може да обезбеди приноси без оглед на лошите временски услови.

Градски складишта, облакодери и празни згради сигурно не се места на кои ќе побарате насади. Ова го демантираат веќе поставените вертикални фарми од Сингапур до Скрантон и Пенсилванија, пренесува Политика.

Овие фарми во иднина ќе бидат најновиот еколошки и практичен начин да се нахрани се побрзо растечката популација во градовите ширум светот.
Најголемата вертикална фарма би требало да биде отворена во март оваа година во Пенсилванија (Скрантон). Ќе ја води компанијата GSF од Њу Бафало, град во американската сојузна држава Мичиген.

Објектот ќе биде на еден кат, но ќе се простира на дури 2,5 хектари. Ќе има шест сталажи (полици) вертикално поставени и ќе има место да се посадат 17 милиони билки.
Со ваквите вертикални фарми може да се избегнат проблемите со скапување на плодовите кои се својствени за сушно и нездраво тло кои се на само неколку стотини километри од населени места каде што ќе се консумираат. Наместо тоа Диксон Деспомијер, еколог од Универзитетот Колумбија кој од 1999 година го поддржува овој концепт на фарми, предлага производство на храна во текот на целата година во урбани облакодери. Така ќе бидат скратени транспортните трошоци, но и загадување на околината.

Сталажите за билки во вертикални фарми користат метод на вештачко производство на посеви со песок и вода со хранливи состојки наместо земја. Во овие фарми во иднина ќе се користи и ЛЕД-осветлување кое ќе ја замени сончевата светлина. Со софтвер за контрола ќе може да се маневрира ротирање на сталажите со билки за секоја од нив од секоја страна да добие светлина, а директните пумпи со вода влијаат на рамномерно распределување на хранливите состојки.
“Овој систем ќе се надгледува со паметни телефони”, изјави менаџерот за развој на компанијата GSF, Даниел Клуко.

Според него, во новата фарма во Скрантон ќе се одгледуваат 14 видови на зелени салати годишно, како и спанаќ, домати, кељ, пиперка и јагоди. Количината на плодови ќе биде скоро 10 пати поголема од првата вертикална фарма која е отворена во Њу Бафало во 2011 година.

Одличен извор за прехрана на глобалната брзорастечка популација
Многумина имаат забелешки на вертикалните фарми, а заговорниците на овие системи сметаат дека се одличен извор за прехрана на глобалната популација која брзо расте. Судејќи по предвидувањата на Обединетите нации до 2050 година, дури 86% од луѓето во развиените земји ќе живеат во градовите. Концептот на вертикални фарми може да обезбеди приноси без оглед на лошите временски услови. Додека фармерите се трудат да ги спасат растенијата од внатрешни штетници, во вертикалните фарми не се потребни ниту пестициди, ниту хербициди. Исто така потрошувачката на вода е многу помала отколку на обичните фарми.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

44 comments

 1. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this information So i’m satisfied to convey that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much indisputably will make certain to don’t overlook this website and give it a glance on a relentless basis.

 2. I enjoy the things you people are up to. This sort of clever effort and exposure! Continue the wonderful effort guys, I’ve incorporated you to my own Arvind Pandit web page.

 3. There is terrific modifications on the structure of this page, I certainly love that! My website is relating to android app market apk and now there are plenty of stuff to do, I am still a novice in web page design. Be careful!

 4. I’m curious to learn what website platform you’re working with? I am experiencing a few minor protection issues with our latest site regarding thailand lottery winning number and I’d love to find something far more safe. Are there any recommendations?

 5. 240813 340248Some genuinely nice stuff on this internet internet site , I it. 301781

 6. I like what you fellows are now up to. This sort of clever effort and coverage! Continue the wonderful work friends, I have included you on my kik for windows website.

 7. You are totally correct, I’d really enjoy to find out more on the subject! I’m as well interested by real estate management because I consider it is quite cool right now. Thanks!

 8. Hi, what do you really feel with regards to whole house intercom? Really impressive idea, isn’t it?

 9. I’m really curious to find out what blog system you have been working with? I am experiencing a few small security difficulties with my most recent blog related to kik app and I would like to find a thing more risk-free. Do you have any recommendations?

 10. I’m definitely enjoying the theme of your site. Do you face any web browser compatibility situations? A lot of my website visitors have complained about my real followers for instagram website not working effectively in Internet Explorer but seems awesome in Firefox. Have you got any kind of solutions to aid fix the situation?

 11. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 12. Hi, I am truly delighted I discovered this web page, I actually discovered you by mistake, when I was searching on Google for 4k movies online. Anyways I am here now and would just like to say thanks for a great write-up and the all-round exciting blog (I also like the design), I don’t have sufficient time to read it entirely at the moment yet I have saved it and even included the RSS feeds, so whenever I have plenty of time I will be back to go through a lot more. Please do maintain the excellent job.

 13. Hello, I am so delighted I came across this blog page, I basically found you by mistake, while I was looking on Google for best personal injury lawyer. Anyhow I’m here right now and would just enjoy to say cheers for a fantastic write-up and the all round interesting website (I likewise love the theme/design), I do not have time to read through it entirely at the moment yet I have saved it and even included your RSS feed, so whenever I have the time I’ll be returning to go through much more. Please do keep up the great job.

 14. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 15. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 16. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 17. 176989 736758Thank you for this. Thats all I can say. You most definitely have made this into something thats eye opening and important. You clearly know so significantly about the topic, youve covered so several bases. Great stuff from this part with the internet. 812389

 18. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 19. I love the things you fellows are up to. Such cool work and visibility! Continue the good effort friends, I have you to my own where to buy ethereum blog.

 20. 600440 253751Good website, nice and effortless on the eyes and fantastic content too. Do you want many drafts to make a post? 264896

 21. I am interested to find out what website system you are working with? I’m having some minor security challenges with our latest site about gas lawn mower so I would love to find a thing a lot more secure. Do you have any recommendations?

 22. 797928 559382I like your writing style truly loving this internet site . 725751

 23. Hey, you’re definitely correct. I always read through your content attentively. I’m likewise curious about heat repair, you could talk about this from time to time. See you.

 24. You are totally correct, I would really like to discover more on that topic! I’m as well fascinated by free movies online for free because I think it’s quite unique at the moment. Thanks.

 25. Thank you so much for your awesome posting! I truly liked it.I will ensure that I save this blog and definitely will come back from now on. I wish to encourage you to ultimately keep on with your fine job, possibly comment on canon printer program too, have a wonderful afternoon!

 26. Appreciating the time and effort you put into this website and detailed details you offer. It’s wonderful to come across a site every now and then which isn’t the similar unwanted rehashed material. Amazing read! We have bookmarked your blog and I am adding the RSS feeds to my bitcoin deposit page.

 27. I constantly read through your posts attentively. I’m also fascinated by free video games, perhaps you might discuss that from time to time. Have a good day!

 28. 665977 865799This plot doesnt reveal itself; it has to be explained. 651872

 29. There are terrific modifications on the style of this website, I truly love this! My site is about freight services and there are quite a lot of things to be done, I am currently a novice in internet site design. Take care!

 30. Hello, you are definitely correct. I frequently look over your site content closely. I am also interested in shipping prices, maybe you could discuss that occasionally. See you.

 31. 32370 895533Utterly composed subject material , thanks for selective information . 209392

 32. 958899 622132Quite excellent written write-up. It will be beneficial to anybody who usess it, including myself. Maintain up the excellent function – canr wait to read far more posts. 510011

 33. 506630 469003Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Thanks a lot 279345

 34. 837815 593282Cheers for this excellent. I was wondering whether you were planning of publishing comparable posts to this. .Maintain up the excellent articles! 232314

 35. I enjoy the things you guys are now up to. This type of clever effort and coverage! Continue the excellent work guys, I’ve added you on our lawyer for mesothelioma webpage.

 36. You are absolutely right! I loved looking through this article and I will return for more straight away. Our internet site is on online movies, you could take a peek if you are interested in this.

 37. Hi there, I found your site via Google while searching for a related topic, your site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 38. You are totally right and I understand you. Whenever you want, we might as well chat around dental bridge cost, a thing that intrigues me. Your website is certainly impressive, regards!

 39. Thank you for sharing this info, I saved this website. I’m additionally in need of information regarding latest movies online, do you know exactly where I could discover a thing like that? I’ll come back in a little while!

 40. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 41. Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any ideas? Bless you!

 42. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 43. Hello could you inform me which blogging platform you’re working with? I am looking to start our site on free movies online for free in the near future although I am having a difficult time making a choice.

Leave a Reply

Your email address will not be published.