Почетна / Вести Македонија / Заврши бербата на праски во Росоманско

Заврши бербата на праски во Росоманско

Заврши бербата на праски во Росоманско, како регион во кој најмногу се произведува овој вид овошје во Македонија. Оваа сезона беа набрани околу 13 милиони килограми, соопшти градоначалникот на Росоман, Стојанче Лазов.

– Имавме одличен род на прасковите дрвца, а родот се движи во рамките на ланското производство на праски од најразлични сорти. Најголем дел од праските заминаа за извоз, но има и дел што беше пласиран на домашниот пазар, како и количества овошје што завршија во македонските фабрики за производство на сок и на компот – изјави градоначалникот Лазов.

Просечната цена за еден килограм праски постигната годинава е 23-24 денари – информира тој, додавајќи оти во моментов с` уште се продаваат праски од Росоман на пазарите во земјава, но се работи за порано обрани количества, кои се разладуваат во ладилници.

Kога сме кај ладилниците, нагласува тој, во Росоман има 13 ладилници и 18 откупни пунктови, сите изградени во последните неколку години.

Извезените праски, додаде градоначалникот, завршија на пазарите во Русија, Белорусија, Украина, Хрватска, Молдавија, Србија и во други европски земји. (С.Д.)

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

4 comments

  1. 856329 7789Its hard to discover knowledgeable people on this subject, but you sound like you know what you are talking about! Thanks 312735

  2. 377521 684623HURRAY! cant balladeer. by virtue of himself by what name highly. 288252

  3. 354478 23473Some genuinely nice stuff on this web site , I like it. 976225

  4. 245891 264626Some truly nice stuff on this internet web site , I like it. 933617

Leave a Reply

Your email address will not be published.