Почетна / Вести Македонија / Започнува проектот за развој на производството и квалитетот на оризот

Започнува проектот за развој на производството и квалитетот на оризот

Турската Агенција за соработка и координација (ТИКА), предводена од пограмскиот координатор, д-р Махмут Чевик, денeс на министерот Димовски му го претставија „Проектот за развој на производството и квалитетот на оризот“, кој на почетокот ќе го опфати Кочанскот регион.

Проектот беше резултат на повеќе состаноци одржани состаноци во координација со Турската Агенција за соработка и координација, со вработени од Министерството, Кластерот за ориз, Независниот синдикат на земјоделци и оризопроизводителите каде беше истакната  потребата од техничка поддршка и искуства од турски експерти. Република Турција има развиено земјоделско производство во производството на ориз и производството на високоприносни сорти ориз. Имено, во последните 10-тина години производството на ориз на Турција го надминува европското производство.

Со овој Проект се планира развој на нови високопродуктивни сорти ориз со цел подобрување на квалитетот и квантитетот на оризот во Македонија, зголемување на приходот на оризопроизводителите и подобрување на пласманот и маркетингот.

 Врз основа на договорените активности за 2013 година, ТИКА изработи Протокол за соработка меѓу Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Претседателството на Турската Агенција за соработка и координација (ТИКА), кој ќе биде основа за реализација на „Проектот за развој на производството и квалитетот на оризот, кој ќе трае 2 години, во периодот 2013-2014 година.

 Предвидено е Протоколот да се потпише за време на посетата на министерот Димовски во Турција, која ќе се реализира кој крајот на месец февруари.

Извор: mzsv.gov.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 342495 566612This is a excellent topic to speak about. Normally when I locate stuff like this I stumble it. This write-up probably wont do properly with that crowd. I will probably be confident to submit something else though. 612744

  2. 697668 822272Ive read several very good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create 1 of these superb informative internet site. 49161

  3. 141055 485091I discovered your blog internet site on google and verify some of your early posts. Continue to preserve up the superb operate. I merely extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading extra from you in a whilst! 428257

  4. 762701 94833Really instructive and superb structure of articles, now thats user friendly (:. 476916

  5. 939169 698617Thank you a good deal for giving every person an extraordinarily particular possiblity to check guidelines from here. 929760

  6. 401809 932009Great aid from this weblog! Thanks alot for the info I necessary 660869

  7. 629471 955592Can I just say exactly what a relief to get someone who really knows what theyre dealing with on the internet. You really know how to bring a difficulty to light and make it critical. The diet need to see this and fully grasp this side on the story. I cant believe youre not far more common because you undoubtedly hold the gift. 488908

Leave a Reply

Your email address will not be published.