Почетна / Вести Македонија / Задругите сè поатрактивни за земјоделците

Задругите сè поатрактивни за земјоделците

Веќе функционираат осумнаесет кооперативи формирани по стариот закон, а по новиот се отворија уште дваесетина, но, сепак, бројката е занемарлива ако се знае дека во земјава има околу 70.000 земјоделци што самостојно вршат дејност.

Повеќе од 15 фарми што произведуваат млеко од неколку реони низ Македонија се приклучија кон првата кооператива за млеко „Милкооп“ со што станаа нејзини партнери и основачи со што се потврди дека задругарството и кооперативите се враќаат во македонскиот аграр. Според експертите, окрупнувањето на парцелите и меѓусебното здружување на фармерите е најбитната работа што треба да се направи во аграрот пред воопшто да се помисли за членство во ЕУ. Во земјава веќе функционираат осумнаесет кооперативи формирани по стариот закон, а се формирани уште дваесетина нови за само два месеца. Сепак, бројката е занемарлива ако се знае дека во земјава има околу 70.000 земјоделци што самостојно вршат дејност. Во Министерството за земјоделство велат дека сите земјоделци што ќе решат да се здружат во кооперативи годинава од државата ќе добијат парична помош за покривање дел од трошоците. Услов за тоа е да имаат изработена и одобрена програма.

Млекарите први се здружија

„Милкооп“ е најновата задруга верифицирана од Министерството за земјоделство, а ќе работи во согласност со законските прописи и националната стратегија за развој на производството на квалитетно домашно млеко.

– Се здруживме за да си помогнеме сами на себе, подобро да ги искористиме сопствените производствени потенцијали, да дојдеме до подобар квалитет на млекото како и до посигурен и гарантиран откуп по прифатливи цени. Очекуваме за кратко време кон нашата кооператива да се приклучат и нови фармери со што ќе прерасне во сериозен откупувачки центар на млеко – изјави Мартин Трајчев, менаџер на „Милкооп“. Оттаму најавуваат подобра организираност, развој и сигурност во работењето на млекопроизводителите, како подобра позиција во преговорите со млекопреработувачките центри.

– На фармерите ќе им биде понудена квалитетна добиточна храна на одложено плаќање по прифатлива цена, обуки за хигиена на фарма и исхрана на кравите, правни и ветеринарни совети, проверка на квалитетот на млекото, но и помош за обезбедувањето субвенции од страна на државата. Млекото ќе им се продава на млекопреработувачи што ќе обезбедат најдобри услови за откуп врз основа на реални економски параметри – велат од „Милкооп“.

Два типа кооперативи

Според Министерството за земјоделство, бенефитот од задругарството е повеќекратен – најмалку пет отсто пониски цени на репроматеријалите на задругарите, поголема финансиска поддршка, наместо 50 отсто, се планираат 60-70 проценти кофинансирање за земјоделска механизација. Државата ќе регресира и 20 отсто од надоместокот за вода што треба да плати задругата. Ќе се покриваат и дел од средствата за осигурување на посевите, како и платите на менаџерите на задругата во првите години.

– Предвидено е да има два типа задруги, од помал и од поголем обем, зависно од бројот на членовите и земјата што ќе се обработува. Тие може да побараат средства за трошоци за регистрација, за закуп на простории, набавка на компјутерска опрема и мебел, за водење сметководство, како и за едукација и обука. Парична помош ќе добиваат и за организирање информативни активности за нивните производи, за учество на саеми и за изработка на промотивни материјали – стои во законот.

Земјоделците сепак се плашат од здружувањето поради искуството од минатото. Но, целта на задругите денес е производителот да има неприкосновено право на сопственост на земјиштето. Здружувањето практично се гледа исклучиво од аспект на економски интерес – подобрување на преговарачката позиција на секој земјоделец и зголемување на производството, задругата да биде достоен партнер за дијалог со откупувачите.

На Факултетот за земјоделство и храна велат дека расцепканото земјоделско производство, кое со години е без стратегија, никако не може да успее на конкурентниот европски пазар.

Валентина Ангеловска

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

24 comments

 1. 640045 765980As I web site possessor I feel the content material material here is genuinely superb , appreciate it for your efforts. 481408

 2. 714200 95844Id need to consult you here. Which isnt some thing Which i do! I enjoy reading a post that can make folks feel. Also, appreciate your permitting me to comment! 949089

 3. 303503 193316Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any suggestions? 948835

 4. 356937 22839I believe this web website contains really superb composed articles posts . 662662

 5. 62122 811333Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this before. So nice to get somebody with some original thoughts on this topic. realy we appreciate you starting this up. this fabulous site are some items that is required on the internet, somebody with slightly originality. beneficial work for bringing a new challenge on the world wide internet! 819277

 6. 373117 384643Extremely great post, thanks a good deal for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 655668

 7. 319672 835372Great write-up mate, maintain the fantastic work, just shared this with ma friendz 602314

 8. 5434 794943Yeah bookmaking this wasnt a risky determination outstanding post! . 265204

 9. 693783 450947Glad to be one of several visitants on this awing internet web site : D. 299833

 10. 887699 545093Hey. Really good internet web site!! Man .. Outstanding .. Amazing .. Ill bookmark this internet web site and take the feeds alsoI am happy to locate so significantly beneficial data here within the write-up. Thanks for sharing 699381

 11. 442619 882839hi!,I like your writing so considerably! share we maintain up a correspondence extra approximately your post on AOL? I demand a specialist on this space to solve my dilemma. Might be that is you! Looking ahead to peer you. 890335

 12. 991793 527327i just didnt want a kindle at initial, but when receiving one for christmas im utterly converted. It supply genuine advantages more than a book, and makes it such a good deal additional convenient. i may undoubtedly advocate this item: 459719

 13. 48679 268102This web site is really a walk-through it really will be the details you wanted concerning this and didnt know who to inquire about. Glimpse here, and youll definitely discover it. 153468

 14. 909927 99739Some truly fantastic content on this internet internet site , thankyou for contribution. 332151

 15. 599273 881354Excellently written write-up, doubts all bloggers offered the identical content since you, the internet has to be far greater location. Please stay the best! 203615

 16. 990872 650247Disgrace on the seek Google for not positioning this submit higher! Come on over and consult with my site. 373999

 17. 628509 143470An intriguing discussion will likely be worth comment. Im confident that you need to write more about this topic, it may possibly not be a taboo subject but usually consumers are too couple of to chat on such topics. To an additional. Cheers 334011

 18. 985204 996379Good weblog here! following reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP 168277

 19. 440765 506566Id forever want to be update on new posts on this site , bookmarked ! . 444066

 20. 508027 195848Some genuinely fascinating information, properly written and usually user genial . 499051

 21. 937872 506108There a couple of fascinating points in time in this post but I dont know if I see these center to heart. There may possibly be some validity but Ill take hold opinion until I explore it further. Outstanding write-up , thanks and then we want a good deal much more! Put into FeedBurner too 469607

 22. 234076 788249Dead pent subject matter, thanks for entropy. 657627

 23. 269182 620961Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So great to search out any person with some unique thoughts on this topic. realy thanks for starting this up. this website is one thing thats wanted on the net, somebody with a bit originality. beneficial job for bringing one thing new to the internet! 243244

 24. 101063 540803Hi there! Great post! Please do tell us when I could see a follow up! 945335

Leave a Reply

Your email address will not be published.