Почетна / Агроекономија и агробизнис / Задругарството чекор до современо земјоделство

Задругарството чекор до современо земјоделство

Окрупнување на земјиштето и на производството, поголема конкурентност и подобар пласман се клучните придобивки од формирањето земјоделски задруги, процес што наскоро ќе се заокружи со законско решение. Правната рамка веќе се изготвува и треба да биде донесена за најдоцна два месеца, додека првите финансиски средства планирани за поддршка на задругарството ќе се реализираат во 2013 година.

– Со законската форма за задругите ќе биде направен револуционерен чекор напред кон подобро земјоделство. Токму здружувањето е првата и најбитна работа што треба да се реализира ако сакаме да зборуваме за современо земјоделство во Македонија – нагласи заменик министерот за земјоделство, Зоран Коњановски.

Според него, голем дел од производството и прометот во ЕУ земјите се одвива преку земјоделските задруги, во Германија 60% до 70% од производството на млечните производи, во Португалија над 15% од производството на вино, во Шпанија и Португалија 70% од производството на маслиново масло…

Производителите со овој закон ќе се изборат за подобри преговарачки позиции при продажбата, ќе станат поконкурентни, ќе ги намалат производните трошоци. Генерално, бенефитот од задругарството е повеќекратен, најмалку 5% пониски цени на репроматеријалите, поголема финансиска поддршка,…
– Ако задругата е од помал обем, членовите ќе добиваат 7,5% повеќе субвенции во однос на останатите земјоделци или до 15% повеќе ако задругата е од поголем обем. Доколку, пак, задругата аплицира за набавка на земјоделска механизација, државата ќе покрие до 90% од трошоците или до 20% за наводнување – рече заменик министерот.

Ќе се покриваат и дел од средствата што задругата ќе ги плати за осигурување на посевите, како и платите на менаџерите на задругата во првите години, најпрво 100 отсто, потоа 80, па 60 и на крај 40 проценти. Коњановски потенцира дека на земјоделците кои ќе бидат членови на задругите земјиштето не им се одзема како во времето на поранешна Југославија, туку останува во нивна сопственост.

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=E0C33D3EA867AA43B60DE859607FB639

Check Also

АгриМК на Агробизнис форум 2012

AIESEC Скопје во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна по вторпат организира тридневен …

11 comments

 1. 707749 361277Hi there for your personal broad critique, then once more particularly passionate the recent Zune, and additionally intend this specific, not to mention the beneficial feedbacks other sorts of everybody has posted, will determine if is it doesnt answer you are seeking for. 175568

 2. 725149 13694I located your weblog site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to sustain up the superb operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Data Reader. In search of forward to reading extra from you later on! 704468

 3. 665572 969375Some times its a pain in the ass to read what individuals wrote but this internet web site is very user friendly ! . 365715

 4. 419767 701167What platform and theme are you making use of if I might ask? Exactly where can I buy them? x 804262

 5. 254649 578351But a smiling visitor here to share the adore (:, btw wonderful pattern . 463788

 6. 778354 622205Amaze! Thank you! I constantly wished to produce in my internet web site a thing like that. Can I take element with the publish to my weblog? 166996

 7. 588977 101035Some times its a discomfort within the ass to read what people wrote but this web web site is very user friendly ! . 113886

 8. 88987 684744I used to be recommended this web website by my cousin. Im no longer certain whether this put up is written via him as nobody else know such exact approximately my difficulty. Youre incredible! Thank you! 76759

 9. 726624 420593There is noticeably a bundle to know about this. I assume you created certain good points in features also. 136158

 10. 63147 183441Hi, you used to write excellent articles, but the last several posts have been kinda boring I miss your super writing. Past several posts are just a bit out of track! 335546

 11. 742745 270336Im not that significantly of a internet reader to be honest but your blogs actually nice, maintain it up! Ill go ahead and bookmark your website to come back down the road. Cheers 520225

Leave a Reply

Your email address will not be published.