Почетна / Вести Свет / Зад скандалот со коњско месо мафијашка прашина се крева

Зад скандалот со коњско месо мафијашка прашина се крева

Организирани криминални банди што дејствуваат меѓународно, најверојатно, играат главна улога во скандалот со коњско месо, кој беше причина рафтовите во супермаркетите да се испразнат од повеќе продукти и предизвикаа загриженост од контаминација во синџирите за храна во Велика Британија.

Извори блиски до одделот за екологија, храна и земјоделски прашања и Агенцијата за стандарди на храната изјавија дека, по с` изгледа, контаминарините говедски бургери, лазањи и други продукти се резултат на измама, која има меѓународни размери.

Експерти од индустријата за коњски кланици изјавија за „Обзервер“ дека постојат докази дека полски и италијански мафијашки банди раководат со милионската измама, во која говедското месо е заменето со коњско во текот на производството на храната. Постојат наводи дека ветеринари и други претставници на кланиците и на производствените погони биле заплашувани за да потпишат дека се користи говедско месо, иако наместо тоа се користеле поевтините алтернативи како свинско или коњско месо.

Скандалот со коњско месо засега не е закана за јавното здравје, но властите наредија строга контрола на месото со ДНK-анализи. Полицијата во исто време ќе истражува дали навистина станува збор за организирана измама од светски размери.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

6 comments

  1. 469569 378497This Los angeles Weight Loss diet happens to be an low and flexible going on a diet application meant for usually trying to drop the weight as nicely within the have a a lot healthier lifetime. shed weight 458019

  2. 933335 827972Hey there! Amazing stuff, please do tell us when you post once again something similar! 146253

  3. 826396 43421my English teacher hate me cause i maintain writing about somebody from The WANTED called Jay, she gives me evils and low 101643

  4. 484873 464904You produced various excellent points there. I did a search on the subject and discovered many people will have the same opinion together with your weblog. 661931

  5. 209395 376319Go to our site for information about securities based lending and much more. There is information about stock and equity loans as properly as application forms. 38093

  6. 276441 630759Hello there! I could have sworn Ive been to this blog before but following checking via some of the post I realized it is new to me. Anyhow, Im undoubtedly glad I discovered it and Ill be bookmarking and checking back often! 506514

Leave a Reply

Your email address will not be published.