Почетна / Вести Македонија / Забрана на пестициди за заштита на пчелите

Забрана на пестициди за заштита на пчелите

Европската унија се подготвува да воведе двегодишна забрана за користење пестициди, кои, како што предупреди Европската агенција за безбедност на храната (ЕФСА), претставуваат голем ризик за инсектите.

Во периодот од 1985 до 2005 година Европа загубила 16 отсто колонии пчели, а најголеми губитоци се забележани во Англија, Чешка, Германија и во Шведска, покажал проектот „Статусот и трендовите на европските пчелни колонии“ (СТЕП), финансиран од Унијата.

Европската комисија веќе бара од земјите-членки на ЕУ две години да забранат употреба на три пестициди кај културите што ги привлекуваат пчелите – сончоглед, пченка, репка и памук, изјави портпаролот на европскиот комесар за здравје Фредерик Винсент.

Агенцијата за безбедност на храната утврдила дека третирањето со тие три пестициди (клотианидин, имидаклропид и тиаметоксамон) може да им штети на пчелите што слетуваат на билките или се изложени на правот или капките од пестицидите.

Според оцените од проектот СТЕП, пчелите, вклучувајќи ги и дивите, опрашуваат 84 отсто од 264 европски видови посеви и 4 илјади сорти зеленчук, со што придонесуваат за економијата на ЕУ дури 22 милијарди евра.

За заштита на пчелите заинтересирана е и јавноста што покажува податокот дека над два милиона луѓе ја потпишале петицијата на интернет за итно воведување на забраната.

Инаку, за предложената двегодишна забрана за употребата на пестициди треба да се гласа во експертскиот комитет на ЕУ во текот на февруари, а во Европската комисија се надеваат дека предлогот на забраната ќе биде готов до март за да стапи во сила од јули.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

13 comments

 1. 8197 801688Yay google is my world beater aided me to find this outstanding internet site! . 536140

 2. 971498 803116This internet page is often a walk-through for all with the details it suited you with this and didnt know who to ask. Glimpse here, and you will surely discover it. 978169

 3. 491591 521345Following examine a couple of of the weblog posts on your internet site now, and I genuinely like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and will probably be checking back soon. Pls take a look at my internet page as nicely and let me know what you think. 126258

 4. 116155 716325Hmm is anyone else experiencing troubles with the images on this blog loading? Im trying to discover out if its a problem on my finish or if its the blog. Any feed-back would be greatly appreciated. 44047

 5. 340219 290562As soon as I found this web website I went on reddit to share some of the love with them. 134185

 6. 843093 904079Some genuinely quality weblog posts on this site, saved to fav. 443780

 7. 701426 943656Hey. Quite good internet web site!! Man .. Outstanding .. Fantastic .. Ill bookmark this internet web site and take the feeds alsoI am happy to locate so a lot valuable details here within the write-up. Thanks for sharing 496373

 8. 543086 718621You ought to take part in a contest for among the most effective blogs on the internet. I will suggest this internet web site! 942985

 9. 883176 930421Vi ringrazio, considero che quello che ho letto sia ottimo 417688

 10. 69572 181019Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers? 132979

 11. 671206 49794Yay google is my world beater aided me to find this outstanding internet web site ! . 151343

 12. 517648 168062Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting . 482544

 13. 300496 547397If you are needing to produce alteration in an individuals llife, during i would say the Are usually Bodyweight peeling off pounds training course are a wide path within the direction of gaining any search. la weight loss 232540

Leave a Reply

Your email address will not be published.