Почетна / Вести Македонија / За парите од ИПАРД се очекуваат 1.000 апликации

За парите од ИПАРД се очекуваат 1.000 апликации

По околу 1.000 апликации за ИПАРД средствата на секој следен јавен повик се очекува да повлечат” најновите измени во Програмата што изминатиов период земјоделците имаа можност да ги слушнат директно од надлежните.

Купување најсовремена механизација, изградба, не само за реновирање пластеници и оранжерии, обнова на млекарници, фарми, преработувачки капацитети во месната индустрија, како и изградба, не само за реновирање објекти за рурален туризам, се само дел од можностите што ги нудат измените.

Намалена е границата за аплицирање што овозможува ИПАРД барања да поднесуваат и поситните земјоделци, но зголемена е и сумата за поголемите проекти. Ќе може да конкурираат и малите и средните претпријатија поради што се предвидува значително поинтензивна апсорпција на европските пари.
-Можностите се сега многу поголеми. За оние што сакаат да изградат нови оранжерии границата на дозволени трошоци е подигната на повеќе од 2 милиона евра. Ќе може да се користат и средства за изградба на нови објекти во руралните средини со капацитет до 30 соби и 70 легла во насока на развој на туризмот и нови вработувања за што сметаме дека ќе има голем интерес. Оттука, очекуваме на наредните огласи да се јават поголем број апликанти и искористеноста на средствата да биде многу поголема, истакна Коњановски по средбата со претставниците на Сојузот на стопанските комори.

Досега, бројот на апликации за користење средства од ИПАРД беше прилично низок, 70 до 90 на јавен повик.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 612138 403861Oh my goodness! a wonderful post dude. Thanks Nevertheless My business is experiencing problem with ur rss . Dont know why Not able to sign up for it. Possibly there is any person obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 184802

  2. 971932 576888Quite clear site , regards for this post. 13342

  3. 615317 529952You made some first rate factors there. I seemed on the internet for the difficulty and located many people will go along with together together with your website. 175675

  4. 633997 977527Giving you the top News is really significantly imptortant to us. 726898

  5. 895509 444058Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So nice to locate somebody by original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this fabulous web site is 1 thing that is necessary on the internet, a person with a bit of originality. beneficial project for bringing a new challenge towards internet! 302192

  6. 732966 340693Thanks for helping out, superb information. 860981

  7. 876547 273780I was trying to locate this. Truly refreshing take on the data. Thanks a whole lot. 504872

  8. 722853 844060Very good day. Really cool weblog!! Man .. Excellent .. Incredible .. Ill bookmark your website and take the feeds additionallyI am glad to locate numerous beneficial information correct here within the post. Thank you for sharing.. 139041

  9. 52419 869089Good blog here! following reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP 449280

Leave a Reply

Your email address will not be published.