Почетна / Вести Македонија / Врнежите ќе одлучат колку жито ќе имаме годинава

Врнежите ќе одлучат колку жито ќе имаме годинава

Времето ќе одлучи дали годинава ќе имаме доволна количина на лебно жито. Најавените врнежи за викендов ќе ја одложат пролетната сеидба најмалку за десетина дена.

Посебно критични се пониските делови, кои неодамна беа поплавени и каде што водата с` уште не е доволно повлечена. Земјоделците велат дека следните две недели ќе бидат одлучувачки за пролетната сеидба. Ако преовладуваат суви и сончеви периоди, тракторите на време ќе влезат да ги обработат нивите, но ако продолжат дождовите, земјата ќе биде каллива и сеидбата ќе се одложи. Најкритично е во пониските делови на Пелагонија, особено во атарите на селата Логоварди, Егри, Новаци, Добромири, каде што минатиот месец беа поплавени неколку стотици хектари со жито, јачмен и други култури. Земјоделците се во паника и се плашат за својот опстанок.

– Овде полето е многу ниско, цела вода од дождовите и од повисоките делови се збира овде. И покрај топлото време кое преовладува деновиве, дел од нивите се уште под вода. Сеидбата почнува на 1 април, па треба во следните денови да не капне ни капка дожд за да се исуши почвата. Ако продолжи да врне, ништо од пролетната сеидба – вели Мите Николовски, земјоделец од Новаци.

Земјоделците се жалат дека поплавите им оштетиле дел од нивите засеани со есенски култури, а, најверојатно, ќе доцни и прихрaната на посевите.

– Ако имаме проблеми и со пролетната сеидба, каде ќе ни биде крајот? Поплавите што настанаа поради нечистите канали по наши процени ќе го намалат родот од есенската сеидба до 30 проценти во пониските делови од Пелагонија. Површините засеани во есен редовно ги прихрануваме меѓу 15 и 20 март. Но, годинава почвата е каллива и не можеме да влеземе внатре, а немаме пари да вршиме авионско ѓубрење. Ако не ги истретираме посадените површини, родот ќе биде уште помал – вели Владе Kрстевски, земјоделец од село Егри.

Во Битолскиот дел на Пелагонија преку лето се засејуваат околу 13.000 хектари со пченица, пченка, сончоглед, соја и луцерка.

Доцни пролетната сеидба на житните култури и во Овчеполиетио.Обилните врнежи од дожд предизвикаа страв кај земјоделците дека годинава нивите ќе им останат незасеани. Времето не помогна да се исцедат обработливите површини погодени од поплавите, а веќе се најавени нови врнежи. Од таму велат дека ако продолжи лошото време, сеидбата ќе доцни за еден месец и родот нема да стаса за летната жетва. Поради ова постои опасност количините жито годинава да бидат преполовени.

Според експертите, освен реките и акумулациите што поплавија многу плодна почва, треба да се третираат и подземните води, кои полека, но сигурно ја уништуваат есенската сеидба. Во Министерството за земјоделство немаат конкретен податок колкава површина не може да се посее поради лошите временски услови.

– Точно е дека подземните води почнаа да се покачуваат и полека ја уништуваат есенската сеидба бидејќи во најголем дел се стигнати до кореновиот систем на пченицата. На поплавени подрачја не се сади пченица, па многу веројатно е дека ќе се јави недостиг од лебно жито годинава. Итно мора преку канали да се одводнат поплавените ниви ако сакаме барем нешто да родат – вели професор Борис Анакиев.

Тој препорачува навреме да се набават семиња од други култури и наместо пченица, на нивите да се засадат пченка, јачмен и други култури, кои може да се искористат за добиточна исхрана.

– Kлиматските промени и управувањето со води н` доведе во ситуација да се бориме или со поплави или со суша. Штетата е направена и треба да се спаси што може. Најголема грешка е нивите да се остават без семе. Треба да се посади што било, ако е уништена есенската сеидба – едногласни се експертите од Факултетот за земјоделство и храна.

Според официјалните податоци, Македонија годишно троши по околу 300.000 тони пченица, од кои половина ги произведува, а остатокот го увезува и тоа околу 80.000 тони од ЕУ, 50.000 тони од Србија и 20.000 тони од Хрватска. Ако предвидувањата на експертите се точни, годинава треба да имаме двојно поголем увоз од лани.

Валентина Ангеловска

Жанета Здравковска

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

37 comments

 1. 733540 327351Really informative and great complex body part of articles , now thats user pleasant (:. 314481

 2. 968546 690080This web site is really a walk-through it truly may be the data you desired relating to this and didnt know who ought to. Glimpse here, and you will undoubtedly discover it. 416748

 3. 965253 58043I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. 178153

 4. 887952 299176Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts. Any way Ill be subscribing on your feeds or even I success you access constantly quick. 109973

 5. 269564 698341I truly enjoy examining on this site , it has great content . 936666

 6. 291028 168708Most reliable human being messages, nicely toasts. are already provided gradually during the entire wedding celebration and therefore are anticipated to be very laid back, humorous and as nicely as new all at once. greatest man speech 92263

 7. 431235 690936Hello my family member! I wish to say that this post is incredible, fantastic written and come with approximately all vital infos. I would like to see extra posts like this . 655987

 8. 962421 566454Could it be okay to write several of this on my small web web site only incorporate a 1 way link towards the web site? 86395

 9. 156413 221666Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog! 568819

 10. 421623 239184Hi there, I found your blog via Google although searching for first aid for a heart attack and your post looks extremely interesting for me. 456985

 11. 177916 275271Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting . 291649

 12. 62558 363251Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any suggestions? 352469

 13. 87824 870963Pretty section of content material. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly. 984673

 14. 461583 788518Wahhhh,!! I dnt believe its food thats generating her tummy groww!!|tiitaBoo| 898032

 15. 735289 687515Youre the top, It is posts like this that maintain me coming back and checking this web site regularly, thanks for the information! 919883

 16. 232058 201551I was seeking for this. Really refreshing take on the information. Thanks a lot. 822077

 17. 490041 880936An interesting discussion is worth comment. I think which you want to write more on this matter, it might not be a taboo topic but generally individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers 398770

 18. 926913 294843Woh I like your posts , saved to fav! . 581070

 19. 561530 834886You produced various very good points there. I did a search on the topic and identified a lot of people will have exactly the same opinion together with your weblog. 960025

 20. 106274 531385I wish I had a dime for every bad write-up Ive read lately. I also wish other writers had your talent and style. Thank you. 403185

 21. 543391 225709Thrilled you desire sensible business online guidelines maintain wearing starting tools suitable for the particular web-based business. cash 293984

 22. 705477 175898Right after examine a couple of with the weblog posts on your web internet site now, and I truly like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site record and will probably be checking back soon. Pls take a appear at my web page as properly and let me know what you think. 737081

 23. 792460 192565Outstanding weblog here! Furthermore your web site rather a lot up quick! What host are you the usage of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my internet site loaded up as quick as yours lol 423657

 24. 596407 685754Most appropriate the human race messages function to show your and present exclusive chance with special couple. Beginer appear system in advance of raucous men and women will most likely always be aware most with the golden value off presentation, which can be a persons truck. greatest man jokes 855681

 25. 785692 566235Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So great to search out any person with some distinctive thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this internet site is 1 thing thats wanted on the net, somebody with a bit originality. beneficial job for bringing 1 thing new to the internet! 869197

 26. 207821 737789I like this weblog quite significantly so significantly good information . 872647

 27. 24437 541516I recognize theres lots of spam on this website. Do you want support cleansing them up? I may support among courses! 184544

 28. 477791 130508This web site is typically a walk-through its the information you wished about this and didnt know who ought to. Glimpse here, and youll surely discover it. 643811

 29. 908072 763336I was looking for this. Genuinely refreshing take on the data. Thanks a lot. 102478

 30. 352387 819656I adore foregathering helpful data , this post has got me even much more information! . 346734

 31. 845341 249625I like this post a whole lot. I will definitely be back. Hope that I will be able to read far more insightful posts then. Will probably be sharing your expertise with all of my associates! 112716

 32. 292893 693957However, what about the bottom line? Are you certain about the source? 734886

 33. 43211 355353This internet web site is my aspiration, extremely excellent design and Perfect articles. 679774

 34. 692847 210583This web page is often a walk-through for all of the details it suited you with this and didnt know who to ask. Glimpse here, and you will surely discover it. 7405

 35. 119535 407332This internet website is my intake , real good layout and perfect subject material . 992770

 36. 882043 835692I like this post really significantly. I will undoubtedly be back. Hope that I can go by way of far more insightful posts then. Will likely be sharing your wisdom with all of my pals! 616507

Leave a Reply

Your email address will not be published.