Почетна / Вести Македонија / Вратени два камиона опасни домати од Албанија

Вратени два камиона опасни домати од Албанија

Земјоделскиот инспекторат заплени и врати во Албанија над 20 тони зелка и домати од Албанија заразени со карантински штетници.

 

Во инспекторатот велат дека станува збор за увоз од струмичка фирма, која не ги почитувала законите за заштита на растенијата. Доматите и зелката биле спакувани во холандези и гајби, кои претходно не биле дезинфицирани. Можноста карантинските штетници да се пренесат кај нас била стопроцентна, велат во инспекторатот.

– Станува збор за два камиона. Во едниот биле натоварени 11,7 тони домати, а во другиот 10,3 тони домати и 1,7 тон зелка. Амбалажата во која е сместен зеленчукот воопшто не била третирана според правилниците за заштита на здравјето на растенијата и на луѓето. Фитосанитарната инспекција на граничниот премин Ќафасан ги запленила камионите и стоката е веднаш вратена на албанска територија – вели Румен Стаменов, директор на Земјоделскиот инспекторат.

Според него, имало можност преку амбалажата во земјава да се внесат опасни карантински штетници, кои би можеле да бидат погубни за нашето земјоделство.

– Наши инспектори постојано се на терен и проверуваат с` што влегува во земјава. Особено се води сметка за овошјето и за зеленчукот. Kазните за пропустите на инспекторите ако ги има се ригорозни и крајно е губење на работното место – вели Стаменов.

Во овој случај последици ќе има само за фирмата, бидејќи не може да ги пласира производите што планирала да ги увезе.

Според законот, ако се направи пропуст и се случи контаминирани производи да влезат на домашен пазар, казната за фирмата може да биде до 20.000 евра, а казни има и за одговорното лице, но и за инспекторите што дозволиле стоката да дојде до крајниот потрошувач.

Во Законот за заштита на растенијата стои дека карантински штетници на растенијата се штетници што претставуваат посебна опасност за растенијата што ги напаѓаат и кои, заради спречување на нивното внесување или ширење, бараат преземање посебни мерки за нивно сотрување или искоренување.

Меѓу последните увезени штетници пред две години беше опасниот штетник од редот пеперутки познат како „тута апсолута“, која се закануваше да уништи огромен процент од производството на домати во струмичкиот, валандовско-гевгелискиот и во кочанскиот регион. Пеперутката ги напаѓа и листот и плодот и го прави доматот неупотреблив. Ако се појави во пластениците, може да уништи и до 70 отсто од производството.

– Kарантинските штетници многу тешко се искоренуваат и затоа треба посебно внимание да се обрне на граничните премини. Во услови кога во Струмица зелката се продава по 8 денари, не ни е јасно зошто воопшто се увезува зелка – велат земјоделците.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

11 comments

 1. 57618 179213Yeah bookmaking this wasnt a risky determination outstanding post! . 317195

 2. 132000 789596Merely wanna state that this really is very beneficial , Thanks for taking your time to write this. 285288

 3. 707451 666393I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better? 764005

 4. 821935 316872Cool post thanks! We believe your articles are fantastic and hope far more soon. We adore anything to do with word games/word play. 435401

 5. 754967 875931They call it the self-censor, basically because youre too self-conscious of your writing, too judgmental. 875794

 6. 990251 286636Exceptional weblog here! Moreover your internet internet site rather a lot up rapidly! What host are you utilizing? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my internet site loaded up as rapidly as yours lol. 196899

 7. 989297 782377You can undoubtedly see your enthusiasm inside the function you write. The world hopes for far more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. Always go after your heart. 953178

 8. 249890 409954An fascinating discussion could be worth comment. I believe you need to write on this topic, it might definitely be a taboo subject but usually folks are not enough to dicuss on such topics. To a higher. Cheers 258338

 9. 352483 568923I genuinely prize your work , Wonderful post. 742467

 10. 390828 623253Some genuinely nice stuff on this web site , I it. 658372

 11. 239555 131898The very good intreguing articles keep me coming back here time and time again. thank you so much. 966361

Leave a Reply

Your email address will not be published.