Почетна / Цвеќарство / Воденка – Impatiens sp.

Воденка – Impatiens sp.

Ова нежно и брзо растечко растение потекнува од планинските шуми на источна Африка и Занзибар. Неговото латинско име “Impatiens” значи нестрплив, а тоа се однесува на експлозивното отворање на зрелите плодови кои го фрлаат семето наоколу.

Постојат многу хибриди, но сите имаат сукулентни стебленца и нежни цветови кои може да бидат бели, розови, портокалови, во сите нијанси на црвена, виолетови и прошарени.

Може да го чувате во саксии и сандачиња на терасата или во градината во полусенка. Бара многу влага, но не дозволувајте да остане вода во подлошката. Во периодот на интензивен раст (мај – септември) прихранувајте го на секои петнаесет дена со течно ѓубриво за растенија кои цветаат.Со доаѓањето на постудените денови внесете го внатре, ставете го на светло место и залевајте го само колку да не се исуши земјата целосно. Може да цвета цела зима ако температурата не падне под 15°С.

Воденката подобро цвета ако е “во тесно”, па не ја садете во големи саксии. Сите видови лесно се размножуваат со резници. Земете резница долга 8-10cm во рана пролет. Во плиток сад ставете парче дрвен јаглен и наполнете ја 2/3 со вода. Покријте го садот со целофан или најлон, заврзете го со гумено ластиче, направете дупки во целофанот и таму ставете ги резниците во вода. Кога ќе пуштат коренчиња пресадете ги во мали саксии.

Едногодишните видови кои најчесто се садат во градината (Impatiens walleriana) се размножуваат од семе, а младите растенија пресадете ги во мај.

Ако растението се издолжи, слободно одрежете ги врвовите за да добие грмушкаст изглед.

Check Also

Аспидистра (lat.Aspidistra elatior)

  Ова растение со темнозелени листови може да поднесе речиси сè. Трпи сенка, чад, а …

8 comments

  1. 113160 448150Most reliable human being messages, nicely toasts. are already provided gradually during the entire wedding celebration and therefore are anticipated to be extremely laid back, humorous and as well as new all at once. greatest man speech 102184

  2. 849269 717745Top rated lad speeches and toasts, as properly toasts. may very properly be supplied taken into consideration producing at the party consequently required to be a bit far more cheeky, humorous with instructive on top of this. finest man speeches funny 927379

  3. 318549 517014It shows how you comprehend this subject. Added this page, is for much more. 529023

  4. 788927 961772Overall, politicians are split on the problem of whether Twitter is much more for business or personal use. The first thing could be the fact which you can build up quite a large following of folks. 159329

  5. 725691 17302Thank you for your style connected with motive though this details is certain location a new damper within the sale with tinfoil hats. 123858

  6. 849367 723494Some actually valuable data in there. Why not hold some sort of contest for your readers? 943808

  7. 326707 687675Maintain up the fantastic piece of function, I read few posts on this internet internet site and I think that your weblog is truly intriguing and holds bands of great details. 499330

  8. 232992 262837Wow, superb weblog structure! How long have you been blogging for? you make blogging glance straightforward. The total look of your web website is excellent, neatly as the content material! 269282

Leave a Reply

Your email address will not be published.