Почетна / Вести Македонија / Водата го удави лебното жито

Водата го удави лебното жито

Македонија може да остане без лебно жито по поплавите, кои предизвика големи штети на земјоделските површини. Според експертите, освен реките и акумулациите што поплавија многу плодна почва, треба да се третираат и подземните води, кои полека, но сигурно ја уништуваат есенската сеидба.

Во Министерството за земјоделство вчера немаа конкретен број колкава површина е под вода. Оттаму велат дека треба да се остави време од десетина дена за да се сумираат резултатите на комисиите на локалните самоуправи, кои се на терен и ги проценуваат штетите, па потоа да се види колку од нивите годинава нема да дадат род или ќе родат половично. Земјоделците се во паника и подучени од минатите години, се плашат за својот опстанок.

Во ресорното министерство засега не се презема ништо, велат дека мора да се почека процената на штетите. Експертите, пак, бараат итно одводнување на поплавените површини, набавка на семиња за пролетни култури и нивно засејување секаде каде што е можно.

– Точно е дека подземните води почнаа да се покачуваат и полека ја уништуваат есенската сеидба бидејќи во најголем дел се стигнати до кореновиот систем на пченицата. На поплавени подрачја не се сади пченица, па многу веројатно е дека ќе се јави недостиг на лебно жито годинава. Итно мора преку канали да се одводнат поплавените ниви ако сакаме барем нешто да родат – вели професорот Борис Анакиев.

Тој препорачува навреме да се набават семиња од други култури и наместо пченица на нивите, да се засадат пченка, јачмен и други култури, кои може да се искористат за сточна исхрана.

– Kлиматските промени и управувањето со води н` доведе во ситуација да се бориме или со поплави или со суша. Штетата е направена и треба да се спаси што може. Најголема грешка е нивите да се остават без семе. Треба да се посади што било, ако е уништена есенската сеидба – едногласни се експертите од Факултетот за земјоделство и храна.

Земјоделците се во паника. Во Овчеполието, кое е втора житница по големина во земјава, велат дека наместо пченица, на поплавените ниви може да се сади само ориз.

– Нас н` мачи надземна вода, а во Пелагонија проблем се подземните води. Ќе нема лебно жито. Kај нас не може да се сее бидејќи и да се исчистат каналите и водата да се исцеди, во тиња ништо не се раѓа. А во Пелагонија ќе скапе тоа што е посадено. Штетите се големи, како ќе се прехраниме, не ни е јасно – велат во Сојузот на земјоделците на Македонија.

Официјалните податоци говорат дека Македонија годишно троши по околу 300.000 тони пченица, од кои половина ги произведува, а остатокот го увезува. Досегашното искуство покажува дека Македонија увезува околу 180.000 тони пченица, од кои 80.000 тони од ЕУ, 50.000 тони од Србија и 20.000 тони од Хрватска . Ако предвидувањата на експертите се точни, годинава треба да имаме двојно поголем увоз од лани. (В.А.)

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

13 comments

 1. 804509 635734so facebook recommended me the pages food and eating ,,, yeah Im obese|HasmAttack| 565173

 2. 343686 624014Hi. Thank you for generating this internet site . I m working on betting online niche and have located this internet site employing search on bing . Will likely be certain to appear much more of your content . Gracias , see ya. :S 313218

 3. 231455 718818This web page is often a walk-through for all with the details it suited you with this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 354837

 4. 521914 585575I like this web website extremely considerably, Its a actually good billet to read and obtain info . 765216

 5. 123650 601051I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. 829646

 6. 453536 787020Maintain up the wonderful piece of function, I read couple of blog posts on this internet site and I believe that your site is real intriguing and has lots of fantastic information. 128822

 7. 991375 940636Some genuinely nice and utilitarian information on this internet internet site , likewise I believe the style and style contains superb functions. 857075

 8. 581966 591742My wife style of bogus body art were being quite unsafe. Mother worked with gun very first, following which they your lover snuck free upon an tattoo ink ink. I was positive the fact just about every need to not be epidermal, due to the tattoo ink could be attracted from the entire body. make an own temporary tattoo 80674

 9. 540851 215859The electronic cigarette makes use of a battery and a small heating aspect the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 537442

 10. 763747 311416I genuinely enjoy seeking via on this internet web site , it holds superb articles . 814201

 11. 787837 346272magnificent post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You need to continue your writing. Im confident, youve an excellent readers base already! 197914

 12. 994121 535009Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for a weblog internet site? The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided shiny transparent thought. 234865

 13. 553007 451559Attractive portion of content. I merely stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts. Anyway I will likely be subscribing to your augment and even I success you get admission to constantly rapidly. 196247

Leave a Reply

Your email address will not be published.