Почетна / Вести Македонија / Во Велешко почна жетвата на оризот

Во Велешко почна жетвата на оризот

Во општините Велес и Чашка почна жетвата на оризот.На полињата по течението на реката Тополка, во атарот на селата Лисиче, Голозинци, Еловец, Чашка и Долно Оризари комбајните и луѓето го собираат богатиот род на оризот.

Оваа земјоделска култура се врати на чашкарските ниви. Некогаш беше ја имаше на повеќе од 500 хектари за оваа година да биде посеана на шеесетина хектари. Производителите велат дека приносите и квалитетот се повеќе од добри.
– По повеќе години пауза повторно го засеав оризот на еден хектар. Презадоволен сум од родот. Најдов 7.000 килограми што е повеќе од добро. Откупувачи има, а и од цената што ја нудат сум задоволен. Идната година планирам да ги зголемам површините – вели Ангелко Трајковски од селото Лисиче. Земјоделците од општините Велес и Чашка очекуваат годинашниот род да тежи околу 400 тони квалитетен ориз. Прибирањето на родот се очекува да заврши до крајот на овој месец. Покрај добрата откупна цена земјоделците за производството на оваа култура ќе добијат и субвенции за предадените количини на арпа во некоја од фирмите регистрирани за откуп на ориз. Жителите од селата по течението на реките Тополка и Бабуна велат дека добро е што оризот повторно се враќа на полињата во велешко. Условите за производство со изградбата на браната на ХС Лисичее се повеќе од добри. Коритото на реката Тополка преку цела година има вода која е основниот услов за производство на ориз. Згора на ова високите приноси, добрите субвенции што ги дава Владата се уште еден предуслов оризот повторно да се врати на полињата во овој дел на Македонија. (С.А.)

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 544044 229212Beneficial info and exceptional style you got here! I want to thank you for sharing your ideas and putting the time into the stuff you publish! Excellent work! 795798

  2. 79357 218657This was an incredible post. Actually loved studying your site post. Your data was extremely informative and valuable. I think you will proceed posting and updating frequently. Looking forward to your subsequent one. 681359

  3. 965964 105100I also recommend HubPages itself, and Squidoo, which is comparable. 472193

  4. 176659 323414I discovered your weblog web site on google and examine numerous of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to reading much more from you later on! 366632

  5. Can I just say what a relief to locate someone who truly knows what theyre talking about on the web. You surely know tips on how to bring an issue to light and make it critical. A lot more persons have to read this and understand this side of the story. I cant think youre not additional well-known simply because you undoubtedly have the gift.

  6. There’s awesome modifications on the style of this website, I really like it. My website is on the subject of filing a mesothelioma lawsuit and generally there are a lot of things to do, I’m yet still a starter in webpage design. Be careful!

  7. There is amazing modifications on the layout of the website, I honestly enjoy this. My site is about websites to watch movies and there are quite a lot of stuff to do, I’m still a novice in website design. Thanks!

  8. 955602 318834Just a smiling visitor here to share the enjoy (:, btw outstanding layout. 571911

  9. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thank you!

Leave a Reply

Your email address will not be published.