Почетна / Вести Македонија / Три дена се јадеше пита, се пиеше вино и се пееше

Три дена се јадеше пита, се пиеше вино и се пееше

Во Велес по деветти пат се одржа манифестацијата Велешка пастрмајлија”. Неколку илјади велешани и гости од сите краеви на Македонија дојдоа на годинешната манифестација да уживаат во вкусот на питата пастрмалија.

Покрај традиционалната пита тука беа и производителите на вино кои на гостите им понудија повеќе видови од добрата капка. Главната улица, пред гимназијата беше претесна, особено во вечерните часови, да ги собере сите оние кои дојдоа на манифестацијата.
-Годинава питијадата ја организираме заедно со празникот на младото вино. Заедно со велешката народна музика, но и со забавниот дел од програмата. Велес три дена живееше во духот на велешката оригинална пита пастрмајлија. Велешани, како и досега, на сите гости им понудија добра пита и квалитетно вино – изјави градоначалникот на Велес, Горан Петров.

Пред штандовите се чекаше на ред и се бараше слободно место за седнување на поставените маси и столови. Полни со гости беа и кафетериите. Повозрасните велешани навреме обезбедуваа пити за ручек.
-Прекрасна манифестација. Ми дојдоа гости и од Битола и од Скопје. Со добра голтка вино велешката пита е уште поубава. Оваа традиција треба да продолжи – вели постар велешанец.
Помладите пак, масовно ја посетуваа манифестацијата во вечерните часови. Од сите страни одекнуваше музиката на велешката чалгија. Не изостана и забавната музика. До еден часот по полноќ, угостителите напорно работеа за да ги задоволат сите што дојдоа.
-Се дружевме прекрасно. Поминавме пријатни часови со пријатели од Штип кои дојдоа да ја вкусат велешката пита. Верувајте, им се допадна. Традицијата треба да продолжи – вели помлад велешанец.

Дека велешката пита пастрмајлија е најстара во Македонија зборуваат и пронајдените документи во турскиот архив од страна на професорката на Истанбулскиот универзитет Имрен Јосифова, Ерменка, кавадаречка снаа, родена во Бугарија.
-Дојдовме до пишан документ од почетокот на 1869 година, каде се за зборува дека две илјади турски војници, додека престојувале во Велес биле хранети со тесто посипано со овчо сушено месо, налик на турската састрма. И по толку време ние останавме верни на традицијата и оригиналот – рече градоначалникот Петров.

Инаку, дваесетината производители на пити на годинешната манифестација Велешка пастрмајлија” подготвија и продадоа 15.000 пити пастрмајлии, а винарите пак, продадоа повеќе 10.000 литри квалитетно вино.

(С.А.)


Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=0F354201D2DF874FAB4B69B42405166E

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

14 comments

 1. 532352 176114Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I believe I learned much more clear from this post. Im very glad to see such superb info being shared freely out there. 314764

 2. 309761 446111hello, i came in to learn about this topic, thanks alot. will put this internet site into my bookmarks. 892362

 3. 751019 761493articulo agregado a favoritos, lo imprimir cuando llegue a la oficina. 125115

 4. 985933 232811After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with exactly the same comment. Is there any method youll be able to take away me from that service? Thanks! 498887

 5. 211017 28997This design is steller! You most definitely know how to maintain a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own weblog (nicely, almostHaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and far more than that, how you presented it. Too cool! 395520

 6. 93660 846737I genuinely enjoy searching at on this internet site , it has wonderful content material . 375980

 7. 487929 652985Private Krankenversicherung – Nur dann, wenn Sie sich fr die Absicherung ber die Rentenversicherung entschieden haben, dann knnen Sie sich sicher sein, dass Sie im Alter so viel Geld haben, damit Sie Ihren Lebensstandard halten knnen. 636034

 8. 496114 794023This sort of wanting to come to a difference in her or his lifestyle, initial usually Los angeles Excess weight weightloss scheme is really a large running in as it reached that strive. weight loss 632561

 9. 160155 198725I like your writing style really loving this web internet site . 660849

 10. 316222 259182Some times its a discomfort in the ass to read what blog owners wrote but this internet web site is rattling user friendly ! . 742273

 11. 500583 187765Some genuinely good stuff on this website , I enjoy it. 624138

 12. 314068 344027thaibaccarat dot com will be the greatest internet site to study casino games : like baccarat, poker, blackjack and roulette casino 738512

 13. 751355 814315Great internet site you got here! Please maintain updating, I will def read far more. Itll be in my bookmarks so far better update! 853588

 14. 237883 782819Yeah bookmaking this wasnt a risky determination outstanding post! . 477478

Leave a Reply

Your email address will not be published.