Почетна / Вести Свет / Во светот се произведуваат скоро милијарда тони добиточна храна

Во светот се произведуваат скоро милијарда тони добиточна храна

Резултати од истражувањето на Alltech во областа на добиточната хранa, светското производство се зголемило на 950 милиони тони. Значаен раст е забележан во Африка и во областа на аквакултурата.

Во светски рамки се произведуваат 959 милиони тони добиточна храна и производството се зголемило за најмалку 4 % од минатата година покажуваат резултатите од истражувањето  GlobalFeed Tonnage Survey кое го спроведе и објави Alltech. Истражувањето било спроведено во 134 земји во светот во текот на декември 2012, со информации добиени во соработка со локалните здруженија на земјоделци и тимот за продажба на Alltech.

“ Публикацијата е објавена како статистичка информација за оваа индустрија која е корисна за новата календарска година и се надеваме дека ќе им овозможи на владите, невладините организации и пошироката јавност повеќе да го ценат доприносот  од оваа индустриска гранка во светот” – вели Ејдан Коноли, заменик претседател на Alltech и директор на ова истражување.

Меѓу 134те земји во кои е спроведено ова истражување, Кина повторно се покажала како најголем произведувач на добиточна храна со 191 милион тони и околу 10.000 фабрики за добиточна храна. На второ и трето место се наоѓаат САД и Бразил со 179 милиони тони од 5.251 фабрика, односно 66 милиони тони произведени во 1,237 фабрики за добиточна храна.

Азија е и понатаму светски регион број еден со производство од 350 милиони тони, но Африка бележи најбрз раст за скоро 15 %, од 47 милиони тони во 2011 на 54 милиони тони во 2012 година.

Кога би анализирале по видови:

Живинарството продолжува да доминира со застапеност од 43 %  односно 411 милиони тони и бележи раст од 8 %. Шеесет проценти од оваа добиточна храна е наменета за бројлери, а остатокот за кокошки несилки, мисирки, патки и друга живина.

Во секторот храна за свињи се забележува раст од 8% и изнесува 218 милиони тони глобално.

   Пазарот за сточна храна за преживари, вклучувајќи говеда и мали преживари е зголемен за повеќе од  13 отсто во период помеѓу крај на 2011 и декември 2012 година и изнесува 254 милиони тони.

Сточната храна за коњи е зголемена за скоро 17 % и изнесува 10,8 милиони тони. Аквакултурата е најбрзо растечки сектор која се зголемила за повеќе од 55% од 2011 година. Храната за домашни миленичиња се произведува во количина од 20,5 милиони тони, 40% е произведена во САД, иако Бразил бележи најзначаен напредок во овој сектор.

“Ако ги гледаме потребите во иднина, пред се да се прехранат 9 милијарди луѓе до 2050 година, резултатите од ова истражување би требало да внесат оптимизам во прехранбената индустрија и индустријата за сточна храна” изјави д-р Пирс Лајонс, претседател на Alltech.

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

18 comments

 1. 810086 918118Soon after examine a couple of with the weblog posts inside your internet site now, and I truly like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and may be checking back soon. Pls take a appear at my internet site as effectively and let me know what you feel. 308419

 2. 831051 107894Precisely what I was looking for, thankyou for putting up. 917784

 3. 545536 484653I observe there is lots of spam on this weblog. Do you require assist cleaning them up? I may well support among classes! 422675

 4. 396248 596375I visited a great deal of site but I conceive this one holds something special in it in it 854806

 5. 122983 804445Shame on the seek Google for now not positioning this post higher! Come on over and talk over with my site. 7588

 6. 315154 224138Id forever want to be update on new articles on this web site, bookmarked ! . 279256

 7. 748454 408643A extremely exciting go via, I may possibly not agree completely, but you do make some genuinely legitimate factors. 294477

 8. 834957 925076undoubtedly like your internet website but you require to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I discover it quite troublesome to tell the truth nevertheless I will surely come back once more. 324379

 9. 135923 254280Wow! This could be one certain of the most valuable blogs Weve ever arrive across on this subject. Basically Outstanding. Im also an expert in this topic therefore I can understand your effort. 141317

 10. 310665 7295I visited a lot of web site but I believe this 1 contains something extra in it in it 110482

 11. 318939 730104Outstanding post, I conceive blog owners should acquire a whole lot from this blog its really user pleasant. 154200

 12. 585038 881974However, what about the bottom line? Are you certain concerning the source? 799615

 13. 332384 790940This web site is actually a walk-through for all of the data you wanted about it and didnt know who to question. Glimpse here, and youll surely discover it. 112868

 14. 879610 435819I truly appreciated this gorgeous weblog. Make positive you keep up the great function. Very best Regards . 414570

 15. 559725 275185Superb publish from specialist also it will probably be a great know how to me and thanks extremely significantly for posting this useful data with us all. 287739

 16. 494149 889838It is difficult to acquire knowledgeable individuals about this topic, and you sound like what happens you are speaking about! Thanks 38040

 17. 531783 456902I came towards the exact conclusion as well some time ago. Fantastic write-up and I will probably be certain to appear back later for more news. 352812

 18. 788607 546633Im having a bit concern I cant subscribe your feed, Im employing google reader fyi. 364031

Leave a Reply

Your email address will not be published.